Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5254
  • Euro 10.337
  • GR ALTIN 509.83
  • ÇEYREK 836.44

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a neden 5 kuruşluk dava açtı?

"Ederi bu kadar..."

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a neden 5 kuruşluk dava açtı?
  • 20 Şubat 2021, Cumartesi 17:20

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Gara'yla ilgili yönelttiği 5 sorunun cevabını beklerken Erdoğan, 500 bin liralık tazminat davası açtı. Kılıçdaroğlu da 5 kuruşluk dava açtı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta CHP Grup Toplantısı'nda Gara operasyonundaki soru işaretlerini 5 madde halinde soran ve "13 şehidin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır" diyen Kılıçdaroğlu’na, Cumhurbaşkanı Erdoğan avukatı aracılığıyla 500 bin TL’lik tazminat davası açtı.

“Ederi bu kadar” diyerek 5 kuruşluk tazminat davası ile Erdoğan’a cevap veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı yeminine hiçbir biçimde bağlı kalmadığını savunduğu Erdoğan’ın açılım süreci, Oslo görüşmeleri, PKK terör örgütü ve FETÖ ile ilgili açıklamalarını da ayrı dosyalar halinde mahkemeye kanıt olarak sundu.

Avukat Celal Çelik’in Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk mahkemesine sunduğu 17 sayfalık dava dilekçesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri için, “Tamamıyla hakaret ile iftira kapsamlı bu söz ve değerlendirmelerin Türk yargı makamları tarafından eleştiri kapsamlı görülmesi halinde bu söz ve yakıştırmaların (olduğu gibi!) başkaca siyasiler tarafından iktidar temsilcilerine yöneltilmesi sonucunu doğuracağı da gözden ırak tutulmamalıdır.” denildi.

5 KURUŞLUK TAZMİNAT VE KARARIN 5 GAZETEDE YAYINLANMASI TALEP EDİLDİ

Erdoğan’ın 17 Şubat’ta AK Parti Ankara İl Kongresi'nde yaptığı konuşmanın tamamen hakaret ve iftira nitelikli olduğu belirtilen dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun “kişilik değerlerine zarar verilmeye çalışıldığı” gerekçesiyle Erdoğan aleyhine 5 kuruş manevi tazminata ve ilamın tirajı en yüksek 5 gazetede yayınlanmasına karar verilmesi talep edildi.

KILIÇDAROĞLU NEDEN 5 KURUŞLUK DAVA AÇTI?

Dava dilekçesinde, Erdoğan’ın “kişiliği ve ekonomik durumu” düşünüldüğünde çok daha yüksek meblağlı tazminat davası açmak yerine neden 5 kuruş tazminat talep edildiği şu şekilde açıklandı:

“Her ne kadar dava konusu hakaret kapsamlı sözlerin ağırlığı, davalı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişiliği ve ekonomik ve sosyal durumu çok yüksek miktarlı tazminata hükmedilmesini gerektirmekte ise de bizzat müvekkilin; ‘Adamına göre, kişiliğine göre, ederine göre tazminat olmalı, benim için Recep Tayyip Erdoğan’ın değeri 5 paradır, o nedenle 5 paralık dava açılması lazım, ancak madem ‘Para’ birimi tedavülde yok, o halde 5 Kuruşluk dava aç ve bunu da belirt’ talimatı çerçevesinde sadece 5 Kuruşluk dava açma yoluna gidilmiştir.”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık