Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

Kıbrıs’a ‘federe devlet’ baskısı

Kıbrıs’ta KKTC’yi tanımayan ve Rum yönetiminden taraf olan BM geçtiğimiz günlerde federasyon devlet baskısını yineledi.

Kıbrıs’a ‘federe devlet’ baskısı
  • 31 Ocak 2021, Pazar 13:47

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Müslümanların kazanımlarını Rumlara peşkeş çeken BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs adasındaki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) görev süresini, 2561 (2021) sayılı kararla 6 ay daha uzattı.

Milligazete'de yer alan habere göre; Türk yönetiminden görüş almayan ve Rumları yetkili tanıyan BM’nin kararını KKTC Ankara emekli Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç gazetemize değerlendirdi.

Şehit kanlarıyla alınmış Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler yeniden masaya dönmek istiyor.

BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan planı ile Kıbrıs’ta, Müslümanların kazanımlarını elinden almaya çalışan BM’nin planı o günlerde sonuca ulaşmamıştı. BM tarafından yine gündeme getirilen planlarda Kıbrıs meselesi masaya yatırılmak ve Kıbrıs’ta iki toplumlu federasyon devlet kurulmak isteniyor.

BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs adasındaki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) görev süresini, 2561 (2021) sayılı kararla 6 ay daha uzattı. Görev süresini uzatırken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden görüş almayan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Rum yönetimini tanıyan Birleşmiş Milletler, bu kararıyla iki toplumlu federasyon baskısını yineledi. Yakın zamanda gayri resmi bir toplantı düzenleyecek olan BM, toplantıda garantör devletler ve KKTC ve Rum yönetimi ile bir araya gelecek ve federasyon devlet fikrini baskılayacak.

Etiketler: kktc bayrak

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık