Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5366
  • Euro 10.1002
  • GR ALTIN 493.83
  • ÇEYREK 802.86

Kendi bakanlığına dezenfektan satan eski bakan Pekcan'ın şirketi devletten destek almış

Görevinden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın şirketi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 1.4 milyon liralık yatırım desteği aldığı ortaya çıktı

Kendi bakanlığına dezenfektan satan eski bakan Pekcan'ın şirketi devletten destek almış
  • 25 Nisan 2021, Pazar 20:49

Dezenfektan skandalının ardından görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşine ait Nanoksia Biyoteknoloji Şirketi'nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Kovid-19 ile mücadele kapsamında 1.4 milyon liralık yatırım desteği aldığı ortaya çıktı.

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlığına eşi Hasan Pekcan'ın ortağı olduğu Nanoksia Biyoteknoloji Şirketi'nden 9 milyon liralık dezenfektan aldığının ortaya çıkmasının ardından görevden alındı ancak olayın yankıları sürüyor.

Ticaret Bakanlığı, alımı doğrulamış ve "piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildiği"ni savunmuştu.

Daha sonra Pekcan'a ait şirketin bakanlığa piyasanın üzerinde bir fiyata dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı.

DİĞER BAKANLIKTAN DESTEK ALMIŞ!

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; eski bakana ve eşine ait şirkete, pandemi nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından destek verildiği de ortaya çıktı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, resmi sitesinde Kovid 19 ile mücadele kapsamında atılan adımları anlattığı bölümde "KOBİ Teknoyatırım Destek Programı" kapsamında dezenfektan, kolonya, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünleri üreten KOBİ'lere 6 milyon TL'ye kadar destek verildiği bilgisini paylaştı. Örnek olarak da Nanoksia şirketine verilen desteği gösterdi. Sitede “Tekirdağ ilinde ‘dezenfektan' konusunda yatırım yapacak olan NANOKSİA Biyoteknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin projesi destek kapsamına alınmış olup sağlanacak destek tutarı 1.443.998,40 TL'dir” denildi.

2019 yılında İstanbul Beykoz'da kurulan şirket, haşarat ilacı ve diğer zirai-kimyasal ürün imalatı için Tekirdağ'da yatırım yaptı.

Resmi kayıtlarda sabit yatım tutarı 2 milyon 520 bin TL olarak yer aldı.

Fatih Altaylı'dan Ruhsar Pekcan tepkisi: Kurtuldu mu! Fatih Altaylı'dan Ruhsar Pekcan tepkisi: Kurtuldu mu!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı! Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı!

Şirketi bakanlık ihalesine giren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Usule uygun Şirketi bakanlık ihalesine giren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Usule uygun

Kaynak: Sözcü

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık