Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.7705
  • Euro 11.3932
  • GR ALTIN 564.45
  • ÇEYREK 926.27

Kazakistan, siyasi baskı ve açlık kurbanlarını anıyor

Kazakistan’da bugün, diktatör Josef Stalin dönemindeki baskıların kurbanı olan Kazakların hatırlandığı Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Kurbanlarını Anma Günü kaydediliyor.

Kazakistan, siyasi baskı ve açlık kurbanlarını anıyor
  • 01 Haziran 2021, Salı 16:44

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bu acı günün yıldönümünde, tarihin trajik sayfalarının, milli kimliğin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini ve siyasi baskı ve açlık kurbanlarının hatırasının yüzyıllarca yaşayacağını ifade etti.

QHA'da yer alan habere göre; Kazakistan’da 31 Mayıs tarihi her yıl Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Kurbanlarını Anma Günü olarak anılıyor. Bu vesileyle mesaj yayımlayan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, geçen yüzyılın ilk yarısındaki siyasi baskıların, eski Sovyetler Birliği’nde milyonlarca insanın hayatını mahvettiğini belirterek, Kazakistan’da yüz binden fazla insanın haksız yere mahkum edildiğini, bunlardan yaklaşık dörtte birinin ölüm cezasına çarptırıldığını kaydetti.

Tokayev yaptığı açıklamada, “Milletimiz, gen havuzuna büyük zarar veren ölümcül bir açlık yaşadı. Dizginsiz kolektivizasyon, Büyük Bozkır’da, küresel nitelikte insani felaket haline gelen benzeri görülmemiş bir faciaya yol açtı.” ifadelerini kullandı.

Kazak halkının en zor sınavlardan geçerek ruhen güçlendiğini, birlik ve beraberliğinin güçlendiğini, bu tür trajedilerin bir daha asla yaşanmaması için her şeyi yapacaklarını belirten Tokayev, “Tarihin trajik sayfaları, milli kimliğimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Dolayısıyla siyasi baskı ve açlık kurbanlarının hatırası yüzyıllarca yaşayacak.” diye kaydetti.

Ülkesinin 1991’de bağımsızlığını kazanmasıyla siyasi baskı kurbanlarının rehabilitasyonu kanunu kabul edildiğini anımsatan Tokayev, geçen yıl, siyasi baskı mağdurlarının rehabilitasyonunu tamamlamak için bir devlet komisyonunun kurulduğunu bildirdi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık