Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.155
  • Euro 9.7089
  • GR ALTIN 457.33
  • ÇEYREK 750.3

Karizmatik bir liderin oluşumu: 'Ekranlardaki Atatürk'

Dünyaca ünlü yayınevi Bloomsbury’den çıkan Enis Dinç’in ‘Atatürk on Screen’ (Ekranlardaki Atatürk) kitabı, Atatürk’ün yaşadığı dönemde çekilmiş film görüntülerini analiz ederek, bu o görüntülerin günümüzdeki Atatürk algısının oluşmasında ne kadar etkili olduğuna ışık tutuyor.

Karizmatik bir liderin oluşumu: 'Ekranlardaki Atatürk'
  • 14 Haziran 2020, Pazar 15:33

“Ne kadar karizmatik bir lider” Atatürk hakkında en sık tekrarlanan cümlelerden biridir.

Enis Dinç’in dünyaca ünlü yayınevi Bloomsbury’den çıkan ‘Atatürk on Screen’ (Ekranlardaki Atatürk) adlı kitabı, işte Atatürk’ün bu karizmatik lider imajının nasıl oluştuğunu, filmler ve fotoğraflar aracılığıyla topluma nasıl aktarıldığını araştırıyor.

İngilizce yayımlanan ‘Atatürk on Screen’ (Ekranlardaki Atatürk), Atatürk’ün yaşadığı dönemde çekilmiş film görüntülerini analiz ederek, bu filmlerin erken cumhuriyet döneminin siyasi ve kültürel hayatına olan güçlü etkisini ortaya koyan kapsamlı bir araştırma. Medya ve güç arasındaki yakın ilişkiyi gözler önüne seren kitap, ayrıca bu filmlerin henüz yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş ve modern imajının dünyaya tanıtılmasındaki önemini de gösteriyor.

Karizmatik bir liderin oluşumu: Ekranlardaki Atatürk

Kitap daha önce ekranlarda sıklıkla gördüğümüz Atatürk’ün film görüntülerinin yanında daha önce hiç yayınlanmamış birçok arşiv görüntüsünü inceliyor. Kitap okuyucuya o dönemin çok katmanlı bir analizini sunmak için mektuplar, anılar, gazeteler, raporlar, haber bültenleri ve prodüksüyon dosyaları gibi birçok yazılı kaynaktan da faydalanıyor.

Atatürk’ün yaşadığı dönemde çekilmiş görüntüleri analiz eden kitap, o görüntülerin günümüz Atatürk algısının oluşmasında ne kadar etkili olduğuna ışık tutuyor.

Hürriyet

 

Etiketler: atatürk Enis Dinç

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık