Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.8773
  • Euro 16.9072
  • GR ALTIN 938.75
  • ÇEYREK 1546.6

'Kademeli normalleşme' genelgesi AKP içinde tartışmalara neden oldu!

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Metin Külünk, İçişleri Bakanlığı tarafından bugün açıklanan 'kademeli normalleşme' genelgesini eleştirdi.

'Kademeli normalleşme' genelgesi AKP içinde tartışmalara neden oldu!
  • 16 Mayıs 2021, Pazar 17:39

İçişleri Bakanlığı, tam kapanmanın sona ermesine bir gün kala 81 ilin valiliğine 'kademeli normalleşme' başlıklı bir genelge gönderdi. 

Genelgede yer alan normalleşme tedbirleri kafa karışıklığı yaratırken; sosyal medyada da tepkilere neden oldu. 

Yayımlanan genelge, AK Parti içinde de tartışmalara neden oldu. 

AK Parti'nin MKYK Üyesi ve 24, 25 ve 26'ncı dönem milletvekili Metin Külünk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile söz konusu genelgeye tepki gösterdi. 

''Kafa karışıklığına ve sokağın büyük tepkisine neden olacağı net olan bu genelgenin acilen revize edilmesi ve "Kademe" mantığıyla yasaklanan ne varsa... Bir tarih öngörüsü olmalı'' ifadelerini kullanan Külünk, şu ifadeleri kullandı: 

''17 günlük tam kapanma sonrası kamuoyundaki minimum beklenti; Kademeli olsa da hızlı "Normalleşme Dönemine Geçiyoruz..." moralli  günlerine girmekti; Özellikle başından beri sanki salgının tek merkezi Restorantlarmış gibi muameleyi bırakıp; Ayrıca tuhaf çelişkili izlenimi veren başka serbestliklerin bir mantığa oturması da bekleniyordu.

Ancak genelge bu morali vermiyor; Çünkü 'Kademe Takvimi' yok. Sadece 'ikinci bir emre kadar durum bu' haberi var. Üstelik bu serbestlik zaten 17 gün öncesi aylardır olan durumla aynı.

Kafa karışıklığına ve sokağın büyük tepkisine neden olacağı net olan bu genelgenin acilen revize edilmesi ve "Kademe" mantığıyla yasaklanan ne varsa... Bir tarih öngörüsü olmalı. 

Hatta vatandaşımız " Bize nefes aldırın; Biz kurallara belirgin uymazsak; Kademe kademe yasak gelsin!... Fakat biz hep itaat ediyoruz; siz artık halden anlamaz oldunuz.." tepkisini verecektir.
 
1 Haziran sonrasında ise Türkiye’nin küresel düzenin dayatmalarından koptuğu, kendi normalini oluşturulduğu bir süreç için güçlü bir halk desteği oluşmuş durumda iken bunu değerlendirmek gerekir; Aksi halde "Belirsiz Normalleşme Genelgesi" işlevinde bu tarz planlar gerçekten sadece anormalleşmeyi besler.  Lütfen hızla gözden geçirilsin.

Sağlık ve İçişleri Bakanlığımıza çağrımızdır; Lütfen Türkiye'yi anormalleştirme sürecinde tutmak ve devletin, halkın ağır hasarlar alması üzerinden yapacakları operasyonlara zemin olacak fırsatları kollayan güçlere imkan veren uygulamalardan uzak durmak önemlidir.''

 

Kaynak: Günboyu

yukarı çık