Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.441
  • Euro 10.0228
  • GR ALTIN 492.95
  • ÇEYREK 802.86

Joe Biden neden Hâlâ Erdoğan'ı aramadı?

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times'ın yazarı David Gardner, Joe Biden yönetiminin Orta Doğu ülkelerine karşı izlediği yolu kapsamlı ve detaylı bir analizle açıkladı.

Joe Biden neden Hâlâ Erdoğan'ı aramadı?
  • 17 Şubat 2021, Çarşamba 18:32

Gardner, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Selman, Sisi ve Netanyahu'ya da aynı şekilde yaklaşıldığını vurguladı.

Financial Times gazetesinin deneyimli dış haberler editörü ve diplomasi yazarı Davdi Gardner, geçen ay göreve resmen başlayan ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye yaklaşımı üzerine kapsamlı bir makale yazdı.

“Joe Biden’ın Orta Doğu’ya sessiz muamelesi hızla bir sebep çıkarıyor” başlığının kullanıldığı makalede Beyaz Saray’ın Orta Doğu liderleriyle telefon görüşmesi yapmadığına dikkat çekildi.

Makalede, “Joe Biden göreve geldiğinde İsrail Başbakanı Netanyahu’yu aramadı. Bu normalde bütün ABD başkanları tarafından uygulanan ve iki ülkenin bağlarını kuvvetlendiren bir ritüel haline gelmişti.  İsrail Başbakanı, Trump ile çok iyi anlaşıyordu ve neredeyse bütün istediklerini yerine getirmişti. Biden’ın eski patronu Barack Obama döneminde bile Netanyahu kendine ve ilişkisine çok güveniyordu” ifadesi kullanıldı.

“ERDOĞAN’I DA ARAMADI SİSİ’Yİ DE”

Gardner, “Biden’ın Beyaz Saray yönetimi sessizliği Orta Doğu’daki ilişkileri yeniden değerlendirmek için kullanıyor. Konuşmamak olağandışı bir diplomasi hamlesi fakat bazı avantajları olabilir. Bu yazı kaleme alındığı sırada Biden henüz 75 yıllık müttefiki olan Suudi Arabistan veliaht prensi ve lideri konumundaki Muhammed bin Selman’ı aramadı. NATO müttefiki Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da aramadı. ABD’nin bölgedeki politikalarının merkezi Mısır’ın lideri Sisi’yi de aramadı” hatırlatmasını yaptı.

Sözcü


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık