Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.325
  • Euro 9.9049
  • GR ALTIN 484.74
  • ÇEYREK 802.86

İzmit’te kaç esnaf kepenk kapattı!

İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz bu haftaki Yönetim toplantısında İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk’ü ağırlayarak İzmit esnafının durumunu konuştu

İzmit’te kaç esnaf kepenk kapattı!
  • 07 Aralık 2020, Pazartesi 11:26

Başkan Filiz, pandemi nedeniyle Zoom üzerinden gerçekleştirdiği toplantıda, hafta içinde İlçe Başkan Yardımcısı Kenan Vural'ın babasının ve bugün Nazif Tannur'un vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirip rahmet dileyerek sözlerine başladı.

Filiz konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu toplantımızın konusu Covid ve onun yol açtığı olumsuzluklar.

Yaklaşık 1 senedir hayatımızı değiştiren bu pandemi sürecini, demokrasisi ve ekonomisi gelişmiş ülkelerdeki halk daha rahat atlatıyor. Daha rahat derken ekonomik olarak demek istiyorum.

BİNLERCE İNSAN ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Bu gelişmiş ülkeler, vatandaşları daha rahat etsin, üreticileri ciddi kayıplar yaşamasın diye büyük miktarlarda destek paketleri açıkladılar. Bizde ise bildiğiniz gibi 3 ay maske bile dağıtamadılar. Bugün devletin kasası bomboş. Merkez bankasında “kefen parası” olarak zor günler için saklanması gereken parayı bile harcadılar. Esnafımız kelimenin tam anlamıyla kan ağlıyor. Sürekli işyerleri kapanıyor. Binlerce insanımız bu süreçte işsiz kaldı. Zaten zor durumda olan üreticilerimiz perişan. Ve uçuyor dedikleri ekonomimiz yere çakılmak üzere. İzmit Türkiye’nin yansımasıdır. Pandemi sürecinde İzmit’te 212 işyeri kapandı ve 450 insanımız işsiz kaldı. Bunların aileleriyle birlikte binlerce insanımız çok zorlu günler geçiriyor.

ESNAFA GELİNCE PARA YOK

Cumhuriyetimizin tüm varlıklarını “ticari sır” adı altında sorgusuz sualsiz satıyorlar. Peki bu satışlardan halkımız yararlanıyor mu? Tabi ki hayır. Tüm dünyada en fazla kamu ihalesi alan ilk 6 firmanın 5 tanesi Türk firmaları. Siz bunların hangileri olduğunu çok iyi biliyorsunuz. İşte tüm paralar; geçmediğiniz köprüleri, yatmadığınız hastaneleri, uçmadığımız havalimanlarını yapan bu 5 firmaya gidiyor. Yani halkın rahatlaması, esnafa destek olunması, üreticinin teşvik edilmesi, eğitimin tüm öğrencilere ulaşması için kullanılması gereken paralar önümüzdeki 20-25 yıl boyunca bu firmalara verilecek. Müteahhitlere her ay milyarlarca para aktaran, üstüne onların milyarlarca vergi borcunu silen, hatta Afrika ülkesi Somali’nin İMF borcunu ödediği söylenen hükümet, iş kendi vatandaşına, esnafına sıra gelince para bulamıyor.

AÇLIKTAN ÖLDÜRMEYE NİYETLİ HÜKÜMET

Açlık sınırının 2448 TL olduğu ülkemizde asgari ücret 2324 TL. Yani insanları açlıktan öldürmeye niyetli bir hükümet var başımızda. Hepsini bir tarafa koysak neyse de bir de her sıkıştığında halktan para istiyorlar. Kendileri 7 uçakla Kıbrıs’a pikniğe gidiyorlar ama esnafa, üreticiye, işsize gelince para yok. Söylenecek o kadar çok şey var ki. AK Parti’li seçmen kardeşlerimizde bunları çok iyi görüyor artık. Yaptıkları her şey halktan o kadar uzak ki AK Parti’ye oy vermiş kardeşlerimiz de isyan noktasına geldi. Çünkü artık halktan uzaklaştıkça kendi seçmenlerinden de uzaklaştılar.

SABIR TAŞI ÇATLADI

İnsanları o kadar ayrıştırdılar, o kadar “senden benden” diye insanları birbirine düşürdüler ki sonunda iktidarın kendisi halktan koptu ve müthiş bir özveriyle her şeye katlanan halkın sabır taşı çatladı. Biz halkız, biz farklı partilere oy versek de aynı tencerede aynı yağla kavruluyoruz ama ülkeyi yönetenler sarayların yüksek rakımlarından halkı göremiyorlar. Kendilerinin ve yandaşlarının yaşadıkları şatafatı halkın da yaşadığını düşünüp kafamıza keyif çayı atıyorlar.Kapısından çıkıp sokaklara, halkın arasına karışamadıktan sonra saraylar lüks hapishanelerden başka nedir ki. Hele de şu pandemi sürecinde hükümeti yanında görmek isteyen işsizlerimiz, asgari ücretlilerimiz, siftah yapmadan dükkanını kapatan esnafımız, atanamayan öğretmenlerimiz, EYT’lilerimiz, interneti tableti olmayan öğrencilerimiz, gençlerimiz maalesef birbirinin yüzüne bakamayacak duruma geldi. Tüm dünyadaki korona virüsün toplam ağırlığı ne kadar biliyor musunuz, yaklaşık 1 gram.1 gram virüs tüm dünyayı eve kapattı, sosyal ve ekonomik hayatı yerle bir etti ama bu 1 gram virüs, AK Parti iktidarının vicdanını 1 gram artırmadı. Tüm bunlar bize sadece tek bir şey söylüyor. O da biz kendi yağımızla kavrulacağız. Kendi yağımızla kavrulabilmemiz için de bu dönemde yapmamız gereken tek şey sağlığımıza dikkat etmek. Biliyorum hepiniz Covid hakkında pek çok şey duydunuz ve okudunuz, hatta belki bir çoğunuz ya da yakınlarınız hastalandı. Şimdi mümkün olduğu kadar özet bir şekilde bu hastalıktan nasıl korunacağız ve nasıl başa çıkacağız yeniden gözden geçirelim istiyorum"

ESNAF YENİ KREDİ İSTEMİYOR

İKM Başkanı Murat Öztürk de, esnafın yaşadığı zorlukları anlattı ve esnafın hükümetten yeni kredi istemediğini, var olan kredi ve vergi borçlarının ötelenmesini istediklerini dile getirdi.

Toplantıya İYİ Parti GİK üyesi Aslıhan Elibol bağlanarak yapılan konuşmaların son derece önemli olduğunu ve böyle bir aktivite düzenledikleri için Pelin Başkana teşekkürlerini iletti. Toplantıya Muş Merkez İlçe Başkanı İlhan Şerefettin ve Haber Asi'nin İdari Koordinatör Yardımcısı Emine Ünlü ve Kocaeli Temsilcisi Süreyya Topçu da katılarak bölgeleri hakkında bilgiler verdi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık