Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.7534
  • Euro 16.6507
  • GR ALTIN 924.09
  • ÇEYREK 1520.3

İzmir'de şehir merkezine 'mülteci okulu' Vatandaş tepkili

Milli Eğitim Bakanlığı, İzmir’in dört metropol ilçe merkezine mülteci okulları yapılmasını kararlaştırdı.

İzmir'de şehir merkezine 'mülteci okulu' Vatandaş tepkili
  • 18 Ağustos 2021, Çarşamba 15:01

Yapım maliyetinin Avrupa Birliği ile yapılan FRIT Fonu anlaşması kapsamında Alman Kalkınma Bankası tarafından karşılanacağı açıklandı. Bakanlık, projeyi Türkçe, İngilizce ve Arapça afişler ile duyurdu.

Daha sonra afişler değiştirilerek Arapça yazılar kaldırıldı.

İlanda, proje kapsamında 19 ilde 167 okul daha yapılacağı açıklandı. İzmirli vatandaşlar mülteci okulu projesine tepki gösterdi.

19 İLDE 167 OKUL

Sözcü'nün haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı okul arsası etrafına ilan panoları yerleştirdi.

Panolara Türkçe, İngilizce ve Arapça yazılı afişler asıldı. Daha sonra afişler değiştirildi ve yeni afişlerde Arapça yazıların kaldırıldığı görüldü. Bakanlık ve KFW logolarının kullanıldığı afişlerde, “19 ilde, 167 okul ile bütün çocukların geleceğe umutla bakmasını sağlıyoruz” ifadesi yer aldı.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Karşıyakalılar projeye tepki gösterdi. Okulun yapılacağı arsanın önünde toplanan vatandaşlar, şu anda Bostanlı'da mülteci bulunmadığını belirterek, “Bu nezih şehrin merkezine neden demografik bomba konuluyor? Burası çağdaş ve modern bir kenttir. Biz mahallemizde şortla dolaşabiliyoruz. Buraya Afganlar, Suriyeliler gelirse kız çocuklarımızın güven içinde olacağını düşünmüyoruz. Şiddet vakalarını görüyoruz, bugüne kadar birçok şehirde yaşanan acı örnekler var” diye konuştular.

 

 

HABERE AİT RESİMLER

Etiketler: mülteci izmir

yukarı çık