Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.5569
  • Euro 16.2146
  • GR ALTIN 906.00
  • ÇEYREK 1490.6

İYİ Parti'nin 'iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem' çalışmasında neler var?

İYİ Parti 'iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem' çalışmasında sona yaklaştı. 26 Mayıs’ta "İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem" çalışmasını kamuoyuna açıklayacak.

İYİ Parti'nin 'iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem' çalışmasında neler var?
  • 24 Mayıs 2021, Pazartesi 17:04

MEVCUT CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ "GARABET SİSTEM"

"İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem" çalışmasını seçim öncesi millete verdikleri söz olarak açıklayan İYİ Parti, bu çalışma için geniş tabanlı toplumsal mutabakat sağlamaya çalıştı. O nedenle sivil toplumdan, akademik çevreye kadar pek çok farklı kesimin kapısını çaldı.

Sivil toplum ve bürokrasiyle de bir araya gelen İYİ Parti’nin taslağına, üniversitelerden akademisyenler, anayasa hukukçuları, kamu hukukçuları, ceza hukukçuları, aile ve çocuk hukukçuları ile kadın alanında uzman hukukçular çalışmaya katkı sundu.

İYİ Parti’nin hukuk ve adalet politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, çalışmayı yürüten ekibin başındaki isim. Erdem, neden böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu, sistem önerisinin neleri içerdiğini ve yol haritalarını euronews Türkçe’ye anlattı.

Türkiye’nin son on yıldır ‘tek adam’ rejimine dönüştüğünü söyleyen Erdem, mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni "garabet sistem" olarak nitelendiriyor ve yeniden kuvvetler ayrılığının tesis edildiği, yargının tam bağımsız olduğu, Cumhurbaşkanının bütün milleti ve seçmeni temsil bir şekilde anayasada konumlanması gerektiğini ifade ediyor.

İYİ Parti’nin hukuk ve adalet politikalarından sorumlu Genel Başkan YardımcısıMevcut sistemde yargının tarafsızlığını yitirmesiyle ekonominin kötüye gittiğini belirten İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, ''Hukukun eksikliğini ekonomiden, ekonomik refahtan ayırmak ve vatandaşların ekonomik refahından ayırmaya imkan yok.'' diyor:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adını taşıyan tam anlamıyla tüm yetkileri tek bir kişide toplayan Türk tipi başkanlık sistemi diye adlandırılan bu garabet sistem içinde hiçbir suretle kuvvetler ayrılığı yok. Tamamıyla milletin iradesini temsil eden TBMM tam anlamıyla etkisiz hale getirildi. Meclislerin en önemli görevi yasama yapmak, yürütmeyi denetlemek ve de milleti temsildir. Bir kere yasama görevini yapamıyor. Çünkü Cumhurbaşkanı kararlar ve kararnamelerle yasamanın yerini alan yürütme yetkisini kullanıyor. İkincisi, Meclis denetleyemiyor. Çünkü elinden gensoru yetkisi elinden alınmış durumda. Bütçeyi reddetme yetkisi elinden alınmış durumda. Ne bakanları denetleyebiliyor ne de yürütmeyi denetleyebiliyor. Dolayısıyla tam anlamıyla kuvvetler ayrılığı ortadan kalktığı bir sistem’’

"MECLİS KUVVETLENDİRECEĞİZ,GÜVENOYU GERİ GELECEK"

Bu çalışma ile Meclis’i kuvvetlendireceklerini, yasama ve yürütme yetkisini yeniden Meclis’e vereceklerini ve güvenoyunun geri geleceğini söyleyen Erdem, parlamenter sistem ile başbakan, bakanlar kurulu ve bakanlar geleceğini ve bu bakanların Meclis’e karşı sorumlu olacağını belirtiyor:

"Şimdi meclisi kuvvetlendirirken yeniden yürütmeyi denetleme yetkisini güven oylamasıyla getiriyoruz. Bu yeni parlamenter sistemde, yeni rejim olarak Meclis eğer mevcut iktidarı güvensizlik oyu vererek görevden alıyorsa, onun yerine anında kabineyi kuracak başbakan adayının ve onunla beraber güven oyu alacak olan milletvekili sayısını da cumhurbaşkanına sunmuş olacaklar. Aynı zamanda anayasa mahkemesini güçlendiriyoruz. Şuanda anayasa mahkemesinin üyelerinin yüzde 70’ini cumhurbaşkanı seçiyor. Halbuki şimdi yeni anayasa mahkemesinde üyelerin çoğunu Meclis seçecek ve meclis seçerken de nitelikli çoğunlukta seçecek. Bu ne demek? Yani bütün muhalefet partileri 2/3 nitelikli çoğunluk Meclis’in çoğunun devreye girmesi demek. Sadece iktidar partisinin seçtiği üyelerle değil diğer meclisteki muhalefet partilerininde iradesiyle seçilecek."

HSK ÜYELERİNİN SEÇİMİNE 'KADIN KOTASI'

İYİ Parti’nin çalışmasında, Türkiye'deki hâkimlerin ve savcıların özlük işlerini yürüten ve bunlarla ilgili itirazları inceleyen bir üst mahkeme olan Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin seçiminde, kadın hakları konusunda da bazı ilkeler söz konusu.

Örneğin HSK ve Anayasa Mahkemesi üyelerinde kadın kotası getiriliyor. TBMM’de kadın milletvekillerinin seçiminde kadın vekillerin seçim oranın daha fazla olması isteniyor. Yine İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğü devamı için İYİ Parti söz veriyor ve ceza kanununda kadın cinayetleri için bazı hükümlere yer veriyor

"DEVLET LİYAKAT KURUMU KURUMU KURACAĞIZ"

İYİ Partili Erdem çalışmalarında likayata da önem verdiklerine dair bir parantez açıyor. Devlet liyakat kurumu kuracaklarını açıklıyor:

"Son 20 yılda liyakatın yerini iktidara sadakat aldı. Gençler hiçbir suretle eğer AKP iktidarının yakını değilse ne en küçük bir memurluk sınavını geçmeleri mümkün ne dış işlerde göreve gelmeleri mümkün. Ne hakim savcı sınavında göreve gelmeleri mümkün, ne emniyette göreve gelmeleri mümkün, ne de devletin en küçük temizlik görevinde dahi yer almaları. Liyakatın yeniden devletin bütün kadrolarında tesis edilmesi için bir takım kurallar getiriyoruz. Liyakatı dış ilişkiler, MİT ve de üniversite gibi, hakim ve savcılık sınavı gibi mecbur olunmayan alanlar dışında mülakatı kaldırıyoruz. Devlet liyakat kurumu kuruyoruz. Çünkü dışişleri personeline bakıyorsunuz AKP’nin ne kadar görevden alınması gereken, hakkında şaibeler olan, eski bakan ve görevlileri dünyanın en önemli şehirlerinde büyükelçi oluyorlar. Türkiye’yi temsil edebilecek temsilcilerin görevlendirilmesini istiyoruz. Üniversitelerde de rektör ve dekanların seçiminde liyakatın işlenmesi için kurallarımız var"

"CHP, DEVA PARTİSİ , GELECEK PARTİSİ , SAADET PARTİSİ VE AK PARTİ'NİN KAPISINI ÇALACAĞIZ"

İYİ Parti’nin hukuk ve adalet politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem toplumsal mutabakatın sağlandığı sivil bir anayasa yapacaklarının da mesajını veriyor.

"İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem" çalışmasının hemen sonrasında CHP, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve AK Parti’nin de kapısını çalacaklarının altını çiziyor.

"Seçimden sonra ise yine maksimum toplumsal mutabakatı arayacağız. O zaman AKP ve MHP de koşa koşa gelecek ve hadi gelin bu önerdiğiniz ilkeler çerçevesinde yapalım diyecekler. Sebebi ise, bu tek adam rejimi tamamıyla Sayın Recep Tayyip Erdoğan düşünülerek yapılmış bir anayasa değişikliğidir. Bizim milletin hayrına yaptığımız bu kuvvetler ayrılığının olduğu parlamenter sistemi yapmak isteyeceklerdir. Şu an bunları önemsemeyen AKP, MHP ve herkes bu söylediğimiz ilkeler çerçevesinde bir anayasa yapılmasını isteyecek"

 

Etiketler: iyi parti

yukarı çık