Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.5102
  • Euro 18.2111
  • GR ALTIN 989.86
  • ÇEYREK 1629.0

İYİ Partili vekil hesapladı! İşte vatandaşın enflasyonu...

İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, vatandaşın enflasyonunu hesapladı. Market ve pazara gidip ürün fiyatlarını hesaplayan vekil, pazarda yarım karpuz satıldığını görünce şaşırdı.

İYİ Partili vekil hesapladı! İşte vatandaşın enflasyonu...
  • 04 Haziran 2021, Cuma 17:06

İYİ Parti Mali İşler Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, her ay yaptığı pazar ve market alışverişlerini gerçekleştirerek, enflasyonu karşılaştırdı.

Dikbayır ailesinin 26 Nisan 2021 alışverişinde 181 TL tutan pazar alışverişi, 28 Mayıs 2021 tarihinde 187,50 TL tuttu.

26 Nisan 2021 market alışverişi 539,99 TL, 28 Mayıs 2021 market alışverişi 548 TL tuttu.

Ümit Dikbayır, pazarda gördüğü yarım karpuz şaşkınlığını gizleyemedi, "İlk defa görüyorum" dedi. Karpuzu satan esnaf, "Çeyreğin yarısını da satıyoruz" bilgisini verdi. Bir pazarcı esnafı, "Ülkenin gidişatını görmek istiyorsanız akşamları gelin, esnafın çöplerini kimler topluyor bakın. Ülkenin gidişatını görürsünüz" diye belirtti.

TÜİK enflasyonu yüzde 0,89 olarak açıklarken, Dikbayır bu ay çarşı-pazardaki enflasyonu yüzde 2,28 olarak hesapladı.

Dikbayır, “Emekli ve asgari ücret alan vatandaşlarımız çok düşük maaş aldığından bu ücretle geçinmeleri mümkün değil. Hükümetten çok acil ara zam talep ediyoruz. Vatandaşımız hayat pahalılığından dolayı geçinemiyor” çağrılarında bulundu.

YARIM SATILAN KARPUZ

Pazar alışverişi sırasında meyve tezgahında yarım satılan karpuzu gören Dikbayır, şaşkınlığını gizleyemedi.

Dikbayır, pazarcı esnaftan “Yurt dışından ve İran’da geldiği zaman çeyreğin yarısını bile veriyorduk. O durumdayız” yanıtını aldı.

“20 LİRADAN AŞAĞI MEYVE YOK, TARIM BİTTİ”

Meyve satan pazarcı esnafı, “Geçim sıkıntıları artmaya başlayınca 2-3 kişilik bir ailenin alacağı meyve sadece yarımşar kilodan 100 lira. Çünkü 20 liradan aşağı meyve yok. Bundaki tek etken maddesi de bu ülkede tarım politikasının olmaması” diyerek hem hayat pahalılığına hem de üretim sıkıntısına dikkat çekti.

Alışverişinin sonunda değerlendirmesini paylaşan Ümit Dikbayır, “Bugün çok dikkatimizi çeken şeyler oldu. Ben ilk defa karpuzun yarım satıldığını gördüm. En çok esnafımız zincir marketlerden şikayet etti. Zincir marketler altında ezildiklerini söylüyor. 6 ay önceki alışveriş fişimize baktım. Peynirin kilosunu 28 liradan almışız. Bugün 60 liraya aldık. Bir kiloluk aynı marka yağı 6 ay önce 13,45’e almışız, bugün 19,45. Bizim aldığımız malzemeler bir ailenin bir haftalık kullanabileceği ürünler. Bugün yaklaşık 2 bin 800 lira sadece temel ihtiyaçlarını karşılamak olmuş. Biz bu çalışmayı TÜİK’in açıkladığı rakamların gerçek olmadığını göstermek için yapıyoruz. Vatandaşımıza acilen ara zam talep ediyoruz” diye konuştu.


yukarı çık