Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.5458
  • Euro 11.1058
  • GR ALTIN 548.92
  • ÇEYREK 899.82

İYİ Partili Erhan Usta: Yazar kasa fırlatacak şu an 1 milyon kişi var

Ekonominin kriz dönemlerinden yüz kat daha kötü olduğunu söyleyen Usta ''Ecevit döneminde 1 tane yazar kasa fırlatıldı. Şu anda 1 milyon tane yazar kasa fırlatacak insan var etrafta ama hiç kimse korkudan yapamıyor'' dedi.

İYİ Partili Erhan Usta: Yazar kasa fırlatacak şu an 1 milyon kişi var
  • 01 Mart 2021, Pazartesi 12:38

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, Kanal 42'de yayınlanan Sümen Altı programına konuk oldu. Şu an yaşanan ekonomik durumla Bülent Ecevit başbakanlığındaki 2001 krizini karşılaştıran Usta Türkiye'de esnafın bu denli sıkıntıya düştüğü bir dönemi hiç yaşamadığına dikkat çekti.

Yeniçağ'da yer alan habere göre; İktidarın esnafa yönelik yardımının yetersizliğine vurgu yapan Erhan Usta, il ziyaretleri sırasında yaşadığı konuşmaları hatırlattı.

Usta, ''Bir esnaf devletten 1750 lira yardım almış. Ancak ödemesi gereken vergi ve prim borcu ise 6 bin lira. Bir başka esnaf ise 'Köydeki ineğimi satarak bu ayı kurtardım. Gelecek ay satacak bir şeyim de yok' diyor. Devlet dengeli olmak zorunda. Esnaf kredi borcunu ödeyemiyor. Dükkanını zararla kapatıyor'' dedi.

Ekonomide yaşanan sorunların hepsini pandemiye bağlamanın doğru olmayacağını ifade eden İYi Partili Usta, esnafa yönelik kısıtlamaların anlamsızlaştığına da dikkat çekti. Yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin içeriye müşteri alamadığnı söyleyen Usta, ''Birçok esnaf imkanı olmasına rağmen dışarıya masa kuramamaktan şikayetçi. Açık havada masa kurulmasına izin verilirse esnaf da rahat eder'' diye konuştu.

2001 krizinin ardından dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'e yazar kasa fırlatan esnafı hatırlatan Usta, "Uzun süredir Türkiye ekonomisi kötü yönetiliyor. Türkiye'de ekonomi, geçmiş kriz dönemlerine göre yüz katı daha kötü. Konuşamıyorsunuz. Kimse bir şey söyleyemiyor. Ana akım medya, büyük ölçüde iktidarın kontrolünde. Bunlar konuşulamıyor. Geçmişte biliyorsunuz Ecevit döneminde 1 tane yazar kasa fırlatıldı. Şu anda 1 milyon tane yazar kasa fırlatacak insan var etrafta ama hiç kimse onu yapamıyor. İnsanların kendi sıkıntılarını anlatmaktan dahi çekindiği bir ortam var. Bugün, eşi 3 gündür ay çiçek yağı istediği halde evine yağ alıp götüremeyen esnaf var" dedi.

2001 ekonomik krizinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in önüne Başbakanlık önünde yazar kasa fırlatan esnaf Ahmet Çakmak, 2019 yılında Sözcü gazetesine verdiği röportajda, "Şu an Ecevit'i andığım zaman tüylerim diken diken oluyor, gözlerim buğulanıyor. Tüm samimiyetimle söylüyorum Ecevit'i özledim, en az 20 defa da mezarını ziyaret ettim" demişti. Çakmak, "2019 yılında bu şekilde bir eylemi gerçekleştirebilir miydiniz?" sorusuna ise, "Mümkün değil" cevabını vermişti.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık