Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5639
  • Euro 10.1637
  • GR ALTIN 498.03
  • ÇEYREK 817.4

İYİ Parti'den 'oy verilmeyecekler' listesi iddialarına yanıt

İYİ Parti yetkilileri, 2. Olağan Kurultayı'nda, GİK üyeliği için delegeye, "oy verilmeyecekler" listesi gönderildiği iddialarını yalanladı.

İYİ Parti'den 'oy verilmeyecekler' listesi iddialarına yanıt
  • 23 Eylül 2020, Çarşamba 21:58

Meral Akşener'in yeniden Genel Başkan seçildiği kurultay, pazar günü Altınpark'ta gerçekleştirildi.

Kurultayda, 50 üyeden oluşan GİK ve 11 üyeden oluşan Merkez Disiplin Kurulu (MDK) belirlendi.

Kurultayda, Akşener'in 100 kişilik GİK anahtar listesinin yanında 87 başvuruyla toplam 187 aday yarışmıştı.

"DELEGENİN TAKDİRİNE KİMSE KARIŞAMAZ"

Kurultayın ardından, partinin en yetkili karar organlarından olan GİK üyeliği seçimi için delegelere, "oy verilmeyecekler" listesi gönderildiği iddiaları gündeme geldi.

Parti yetkilileri, bu iddiaları yalanlayarak, "Genel merkez İsmail Koncuk ve Ümit Özdağ'ın listede olmadığını biliyor. Bildikleri halde 'oy vermeyin' diye niye söylesinler" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Teşkilat Başkanı Koray Aydın'ın suçlanmasının doğru olmadığı, delegenin takdirine kimsenin karışamayacağı vurgulandı.

Koncuk'un daha önce Adana İl Başkanı'nın görevden alınmaması nedeniyle GİK'ten istifa ettiği, daha sonra aynı kişinin il başkanı seçilmesi için gece gündüz çalıştığı anımsatıldı.

"Partide merkez sağ tasfiye ediliyor" iddialarının da doğru olmadığı vurgulanarak, Adana Milletvekili İsmail Koncuk ile Akşener'in anahtar listesinde yer alan ve GİK'e giremeyen STK Başkanı Yavuz Temizer'in de ülkücü olduğu belirtildi.

"İYİ PARTİ'DE İDEOLOJİK KONTENJAN YOK"

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz da merkez sağın "tasfiye edildiği" iddialarını doğru bulmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Salim Ensarioğlu GİK'e seçilen halihazırdaki divan üyemiz. Sayın Demirel'in 4 dönem bakanlığını yapmış bir isim. Genel Başkanımız Demirel'in Başbakanlığı döneminde Doğru Yol teşkilatlarına girmiş. Cumhurbaşkanlığı döneminde de İçişleri Bakanlığı yapmış bir lider. Tasfiye bakış açısı doğru değil. Belli ki delege siyasi bir tarafgirlik üzerinden değil, üreten kolektif düşünen ve hareket hareket eden insanları ödüllendiriyor. Daha önce GİK'te olup, şu anda olmayan isimlerin hiçbiri merkez sağı temsilen GİK'te değiller. İYİ Partililik üzerinden GİK'te bulunuyorlar. İYİ Parti'de ideolojik kontenjan yok."

GİK, 1 EKİM'DE TOPLANACAK

Bu arada kurultayın ardından, 1 Ekim Perşembe günü ilk GİK toplantısının yapılması planlanıyor. GİK toplantısında Başkanlık Divanı belirlenecek.


İYİ PARTİ KONYA İL BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Av. Gökhan Tozoğlu'nun konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

İYİ Parti 2. Olağan Büyük Kurultayı 20.09.2020 tarihinde pandemi koşullarına rağmen çok büyük bir katılımla ve demokratik bir şölen şeklinde icra edilmiştir. Kongremiz çarşaf liste usulü ile yapılmış genel başkanımız Sn. Meral Akşener kongre divanına yüz kişilik bir anahtar liste vermiş bunun haricinde üst kurul delegelerimiz ve delege olmayan partililerimiz kongrede aday olma hakkını kazanmışlardır. 200'e yakın aday arasından delegelerimiz 50 asil 25 yedek GİK üyesi seçmiştir. Genel başkanımız Sn. Meral Akşener kendisi de dahil olmak üzere kimsenin parti kurumsal kimliğinin üzerinde olmadığını herkesin parti çatısı altında olduğunu önemle hatırlatmıştır.

Kongremizin sonuçlanmasından sonra asil listeye giremeyen GİK üyesi adaylarımızın bir kısmı seçim sürecine ilişkin ağır ifadeler ve değerlendirmeler yaparak kongremize gölge düşürmek, delegelerimizin iradesini itibarsızlaştırmak ve İYİ Partiyi sosyal mecralarda ve televizyonlarda tartıştırma cihetine gitmiştir. Kongrenin hemen sonrasında kurulan bu cümleler duygusal yoğunluğu yüksek cümlelerdir. Ancak sağlıksızdır.

İYİ Parti; milletimizin yegane umudu ve aydınlık yarınlarının teminatıdır. Demokratik oluşumlarda, parti için demokrasi yarışlarında elbette ki seçimden arzu edilen neticeyi elde etmek kadar edememek de vardır. Ancak şu unutulmasın ki İYİ Parti delegeleri genel başkanımız Sn. Meral Akşener'in ortaya koyduğu iradeye ve kararlılığa sonuna kadar bağlı kalmış ve emanet ettiği isimleri en yüksek oylarla seçmiş ve anahtar listesinin ilk 50 sırasında bulunan isimlerin çoğu Genel İdare Kurulu üyesi seçilmişlerdir. Doğaldır ki delegenin kendi irade ve kararı da vardır. Bu irade ve karar geçen kongrelerde yüksek oylarla seçilmeyi mümkün kılarken bir sonraki seçimde daha az oy almaya sebebiyet verebilmektedir.

Elbette ki çarşaf liste usulü seçim yapılan durumlarda kendi içinde farklı isimleri barındıran anahtar listeler delegeler ile paylaşılabilmektedir. Ve bu seçimde de çok sayıda anahtar liste yayımlanmış, hatta bazıları SMS ile delegeler ile paylaşılmıştır. Bu, oldukça doğal ve çarşaf liste usulünün doğasında olan bir husustur.

Kaldı ki parti içi meselelerin konuşulacağı alanlar kongre sonrası sosyal mecra alanları değil kongre salonlarıdır. Bahsi edilen meselelerle ilgili olarak kongre divanına bir söz müracaatı olmamıştır. Bu nedenle kurulan cümlelerin yapılan eleştirilerin, İYİ Partinin verdiği demokratik mücadeleye gölge düşürmeyecek şekilde olması ve İYİ Parti delegelerinin iradesine ve kişiliğine, İYİ Parti il ve ilçe teşkilatlarının hükmi şahsiyetlerine, saygısızlık olarak değerlendirilebilecek yaklaşımlardan vazgeçilmesinin faydalı olacağı tartışmasızdır.

Kongre sürecinde birçok aday, il teşkilatları, ilçe teşkilatları, üst kurul delegeleri ile birebir iletişim, telefon, SMS sosyal medya gibi mecralarla iletişim kurmuş ve destek istemiştir. Bazı adaylar ise böyle bir yöntem tercih etmemiştir. Bu elbette kendi tercihleridir. Delegelerimiz de değerlendirmelerini buna göre yapmıştır. İster seçilsin ister seçilmesin İYİ Partinin Genel İdare Kuruluna aday olan herbir partilimiz çok kıymetlidir. Bu kıymete gölge düşürmemek de hangi pozisyonda olursa olsun tüm partililerimizin sorumluluğudur. Unutulmamalıdır ki köyünde mahallesinde, hiçbir karşılık beklemeksizin İYİ Partinin propagandasını yapan, mücadele eden partililerimiz, gönüllülerimiz vardır, kuracağımız yanlış bir cümle, yapacağımız yanlış bir iş onları rahatsız eder. Bundan ısrarla kaçınmalıyız.

Bu düşüncelerle Millet Bizi Çağırıyor sloganı ile gerçekleştirdiğimiz 2. Olağan büyük kongremizin partimizin iktidarına, milletimizin umudu genel başkanımız Sn. Meral Akşener'in cumhurbaşkanlığına vesile olmasını diliyor. Saygılar sunuyorum.


İYİ PARTİ KIRKLARELİ İL BAŞKANINDAN AÇIKLAMA:

Kırklareli İl Başkanı Hilmi Hersek'in yaptığı açıklama şu şekilde:

İYİ Parti 2. Olağan Büyük Kurultayı 20.09.2020 tarihinde pandemi koşullarına rağmen çok büyük bir katılımla ve demokratik bir şölen şeklinde icra edilmiştir. Kongremiz çarşaf liste usulü ile yapılmış genel başkanımız Sn. Meral Akşener kongre divanına yüz kişilik bir anahtar liste vermiş bunun haricinde üst kurul delegelerimiz ve delege olmayan partililerimiz kongrede aday olma hakkını kazanmışlardır

Kongremizin sonuçlanmasından sonra, birtakım listeler ortaya atılarak seçim sürecine ilişkin ağır ifadeler ve değerlendirmeler yaparak kongremize gölge düşürmek, delegelerimizin iradesini itibarsızlaştırmak ve İYİ Partiyi sosyal mecralarda ve televizyonlarda tartıştırma cihetine gitmiştir. Kongrenin hemen sonrasında kurulan bu cümleler duygusal yoğunluğu yüksek cümlelerdir. Ancak sağlıksızdır.

Elbette ki çarşaf liste usulü seçim yapılan durumlarda kendi içinde farklı isimleri barındıran anahtar listeler delegeler ile paylaşılabilmektedir. Ve bu seçimde de çok sayıda anahtar liste yayımlanmış, hatta bazıları SMS ile delegeler ile paylaşılmıştır. Bu, oldukça doğal ve çarşaf liste usulünün doğasında olan bir husustur  
İYİ Parti delegelerinin iradesine ve kişiliğine, İYİ Parti il ve ilçe teşkilatlarının hükmi şahsiyetlerine, saygısızlık olarak değerlendirilebilecek yaklaşımlardan vazgeçilmesinin faydalı olacağı tartışmasızdır.


İYİ PARTİ ŞANLIURFA İL BAŞKANINDAN AÇIKLAMA:

Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Fedai Çakmaklı'nın yaptığı açıklama:

"Sayın genel başkanımız Meral Akşener 2.olağan kongrede kale komutanları olarak adlandırdığı İYİ parti il başkanlarına üst kurul delegelerine özgür iradenizi kullanacak yetkiye ve karara sahip olduğunuzu partimize ve ülkemize katkı sağlayan g.i.k. ve m.d.k adaylarını sizin belirleyeceğini bizzat il başkanları toplantısında beyan etmiş sizlerin seçtiği dava arkadaşlarımızla ülkemizin İYİ bir geleceği için çalışacağını biz il başkanlarına 18 .09. 2020 toplantısında söyledikleri bundan ibarettir.

Fakat İYİ parti sayesinde milet vekili olan genel başkan yardımcısı dahi olan birileri sosyal medya ve akparti yandaş medya üzerinden sayın genel başkanımız MERAL AKŞENER ve teşkilat başkanımız sayın KORAY AYDIN beyi yıpratarak İYİ partinin iktidar olma yolunda taş koymaya çamur atmadan öte birşey göremiyorum.!!! 

Herkes İYİ bilmeli ki İYİ parti ailesi sayın genel başkanımız Meral Akşener bizim liderimiz ve cumhurbaşkanı adayımızdır, teşkilat   başkanımız sayın  Koray Aydın beyde partimizin omurgasıdır.!!! İYİ parti teşkilatın gönlünü kazanamayanlar oturdukları yerden iktidara yürüyen İYİ parti ailesinin huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yoktur.! saygılarımla."


İYİ PARTİ KIRIKKALE İL BAŞKANINDAN AÇIKLAMA:

Kırıkkale İl Başkanı Bülent Altınışık'ın yaptığı açıklama:

İYİ Parti olarak 2. Büyük Kurultayımızı büyük bir coşku ve katılımla gerçekleştirdik.

Kurucu Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendiyi yeniden seçerek, kendisine olan güvenimizi bir kez daha tescil ettik.

Ardından diğer partilere de örnek teşkil edecek büyük bir demokratik olgunluk içinde Genel Merkez organlarımız olan Genel İdare Kurulu ile Merkez Disiplin Kurulu seçimlerini yaptık.

Çarşaf liste usulü ile yapılan seçimlerde delegenin hür iradesi sandıkta tecelli etti ve kesinleşti. Kurultay günü bir çok anahtar liste dolaştı, adaylar delegelerden kendilerine ve hazırladıkları listedeki adaylara oy istediler. Seçimler sona erip sonuçlar açıklanınca, özellikle Genel İdare Kurulu'na giremeyen bazı adaylarımız bahane edilerek, basın ve sosyal medya üzerinden bir tartışma başlatıldı.

Üzülerek ifade edelim ki aday olup seçilemeyen arkadaşlarımız ile aday dahi olmayan iki Milletvekilimizin de dahil olduğu tartışmalar, partimize zarar verecek boyutlara ulaştı.

Bizlere örnek olması gereken Milletvekillerimiz ve yöneticilerimiz sosyal medya ve basın üzerinden açıkça Teşkilat Başkanımızı Sayın Koray Aydın'ı haksız yere suçlamaya ve töhmet altında bırakmaya başladılar.

Açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz;  bütün aday arkadaşlarımız delegenin iradesine saygı göstermek durumundadır. Delegenin baskı, tehdit ve yönlendirme ile oy verdiği iddiaları asılsızdır ve delegelere karşı yapılan büyük bir haksızlıktır. Daha önceki kurultaylarda üst sıralardan seçilip, bu kurultayda alt sıralara düşen veya seçilemeyen arkadaşlarımız delegenin mesajını almalı, bu mesajdan gerekli dersleri çıkarmalıdır.

Genel Başkanımızın Genel Merkez Başkanlık Divanı ve TBMM Grup Başkanvekilliği ve Grup Başkanığına dönük tasarruflarını tartışmaya açmak da hiç birimizin hakkı ve haddi değildir.

Kurultay sonuçları üzerinden tartışma yapmak ve parti yöneticilerini basın ve sosyal medya üzerinden eleştirmek partimize büyük zarar vermektedir.

Parti organlarımıza aday olan olmayan, seçilen ve seçilemeyen tüm arkadaşlarımızı birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye ve partimize zarar verecek hareketlerden kaşınmaya çağırıyoruz.

Bütün arkadaşlarımızı Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener liderliğinde İYİ Parti'mizin birliği, bütünlüğü ve başarısı için seferber olmaya çağırıyoruz.

Yeniden Genel Başkanlığa seçilen liderimiz Sayın Meral Akşener'i ve Genel Merkez organlarına seçilen tüm arkadaşlarımızı kutlar, başarılar dileriz.

Etiketler: iyi parti

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık