Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.2142
  • Euro 10.7608
  • GR ALTIN 528.17
  • ÇEYREK 866.53

İYİ Parti'den Mustafa Akıncı'ya sert tepki: Denktaş'tan sonra bu densizler ortaya çıktı!

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye bağlanmasının ‘felaket’ olacağı yönündeki açıklamasına İYİ Parti’den sert tepki geldi.

İYİ Parti'den Mustafa Akıncı'ya sert tepki: Denktaş'tan sonra bu densizler ortaya çıktı!
  • 08 Şubat 2020, Cumartesi 17:16

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz The Guardian’a verdiği röportajda Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'ye bağlanması konusunun, Türkiye'nin kendi çıkarlarına da aykırı olduğunu söyledi. Akıncı röportaj da ayrıca "İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım" dedi. Tayfur Sökmen, Fransız mandasına bağlı Hatay Devleti'nin 1939'da referandumla Türkiye'ye bağlanmasını kabul etmişti.

Kıbrıs'ta federal çözümüne bir an önce varılması gerektiğini söyleyen Akıncı, "Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik" ifadelerinde bulundu.

Mustafa Akıncı’nın gündeme bomba gibi düşen bu sözlerine İYİ Parti’den sert tepki geldi.

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Akıncı'nın haddini aşan bir açıklama yaptığını söyleyerek; ‘Bu Annan Planı’nı şımartma sözleridir. O plandan bu yana merhum Rauf Denktaş devreden çıkarıldıktan sonra bu tür densizler ortaya çıktı. Boş bir laf hiçbir işe yaramayacaktır.’ dedi.

Akıncı’nın "İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım" sözlerini de eleştiren Çıray; ‘Tayfun Sökmenoğlu’nun elini ayağını öpmesi lazım… Rahmetle anıyorum kendisini. Zaten Kıbrısı’ı hiçbir yere bağlamak isteyen yok. Biz Kıbrıs’ın özgür ve bağımsız bir devlet olarak yaşamasını istiyoruz ve buna hep destek verdik.’ ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Başkanı Ahmet Kamil Erozan ise Yeniçağ’a yaptığı açıklamada Akıncı’nın ağzından çıkan laflara dikkat etmesi gerektiğini belirterek; “Bu beyanlarını seçim kampanyasının bir ürünü olarak görüyorum. Bu açıklamaların hesabını sandıkta halka verecektir.” dedi.

Mustafa Akıncı’nın skandal açıklamaları ile ilgili İYİ Partli kurmayların Yeniçağ’a yaptığı açıklamalar şöyle:

AYTUN ÇIRAY: HADDİNİ AŞAN BİR AÇIKLAMA!

“Mustafa Akıncı Rumlarla anlaşma yapmayı Türkiye’ye tercih ediyor. Haddini bilmemiş, haddini aşmış. Zannediyor ki Kıbrıs sadece Kıbrıslılara lazım. Kıbrıs bütün coğrafyada ki Türklerin hepsine lazım. Önemli bir stratejik bölge. Türkiye Cumhuriyeti orada bir savaş vererek, oradaki soydaşlarımızın özgürlük içerisinde yaşamalarını sağladı. Daha sonra bağımsız bir devlet için destek verdi. Tüm dünyayı bu konuda karşılarına almayı, gerekirse ambargolarla mücadeleyi göze alan bir devletiz biz.

Bu Annan Planı’nı şımartma sözleridir. O plandan bu yana merhum Rauf Denktaş devreden çıkarıldıktan sonra bu tür densizler ortaya çıktı. Boş laf, hiçbir işe yaramayacaktır.

‘SÖKMENOĞLU’NUN DA ELİNİ AYAĞINI ÖPMESİ LAZIM’

Tayfun Sökmenoğlu ile ilgili de konuşmuş. Bence Sökmenoğlu’nun elini ayağını öpmesi lazım… Rahmetle anıyorum kendisini...

Zaten KKTC’yi hiçbir yere bağlamak isteyen yok. Biz Kıbrıs’ın özgür ve bağımsız bir devlet olarak yaşamışını istiyoruz ve buna hep destek verdik. Şunu unutmasın ki Türkiye’nin garantör hakları var. Uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan bu hakkını nasıl daha önce kullandıysa gerektiğinde tekrar kullanır.”

AHMET KAMİL EROZAN: HESABINI SANDIKTA VERİR!

“KKTC Cumhurbaşkanı ağzından çıkan laflara dikkat etmeli. Bunun değerini veya değersizliğini KKTC halkı sandıkta değerlendirecektir. Dolayısıyla bu beyanlarını seçim kampanyasının bir ürünü olarak görüyorum. ‘ Bu bir Türkiye arama mesafe koymak istiyorum’ beyanıdır. Bunun yanıtını KKTC vatandaşları sandıkta verecektir."

Kaynak: Yeniçağ

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık