Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.491
  • Euro 10.119
  • GR ALTIN 498.23
  • ÇEYREK 817.74

İYİ Parti'den İlker Başbuğ açıklaması!

AK Parti ile İlker Başbuğ arasındaki 'siyasi ayak' tartışmasına ilişkin İYİ Parti'den açıklama geldi. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, "Bir Genelkurmay Başkanı dahil, yüzlerce Türk subayı gözlerimizin önünde hukuk perdesiyle boğazlandı" dedi.

İYİ Parti'den İlker Başbuğ açıklaması!
  • 07 Şubat 2020, Cuma 17:49

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ile AKP arasında devam eden siyasi ayak tartışmasına değinen Dervişoğlu, "Biz milletimizin FETÖ'nün siyasi ayağını öğrenmek gibi bir hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu hakkın teslimi için de, FETÖYÜ devletin en yetkili makamlarına sızdıran adımları ve tercihleri tartışmamız gerektiğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

"Türk siyaseti uzun yıllar yaşadığı bir hastalığın pençesine doğru yeniden itilmek istenmektedir.

Ülkemizi 15 Temmuz ihanetine taşıyan FETÖ'nün, devletimiz ve kurumlarında açtığı gedikler henüz tam olarak onarılamamışken, o melanetin sebep olduğu türden polemikler yeniden su üstüne çıkmaya başlamıştır.

Bilindiği üzere, FETÖ’nün Türk Ordusu’na kurduğu kumpasın mağdurlarından, 26. Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı bir programda bazı değerlendirmelerde bulundu.

Bu değerlendirmelerin ardından, sayın Cumhurbaşkanı partisinin grup toplantısında, itirazını yüksek tondan dile getirerek milletvekillerini, sayın Başbuğ’a dava açmaya çağırdı.

Ak Parti sözcüsünün dün yaptığı basın toplantısından öğrendiğimiz kadarıyla, iktidar milletvekilleri bugün 26. Genelkurmay Başkanı ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunacaklar.

Öncelikle ifade etmek isterim ki;

İYİ Parti, Türk siyaseti ile askeri kurum ve kişilerin karşı karşıya getirilmesine tartışmasız karşıdır.

Bu duruşun ana sebeplerinden biri, FETÖ'nün geçmişteki kumpaslarıyla sebep olduğu kutuplaşmanın, Türkiye’ye çıkardığı ağır faturadır.

Yaşananlardan ders çıkarmayarak, yeni bir kaygan zemin yaratıp patinaj yapmak, tecrübe edilmiş bir hatayı tekrarlamaktan başka bir anlam içermez.

Sayın Başbuğ’un, 26 Haziran 2009’da yapılan ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliğinin, hep birlikte tanık olduğumuz kumpas davalarına hukuki zemin hazırladığı yönündeki görüşü, yabana atılacak ve görmezden gelinecek sözler değildir.

Bu yasa değişikliğinin, savcı ve hakim kılığında adalet sistemimize yerleştirilen örgüt üyelerinin elini kolaylaştırdığı da hepimizin malumu ve ortak kabulü olan bir husustur.

Evet, o yasa değişikliği ve ardından yapılan 2010 referandumuyla gerçekleşen bazı anayasal düzenlemeler, FETÖ’nün yargıdaki uzantılarına gemi azıya aldırmış ve yüzlerce Türk askeri, uyduruk sebeplerle ve terörist gizli tanıkların ifadeleriyle cezaevlerine atılmıştır.

Üstelik, söz konusu değişiklikler askere karşı işlenen suçlarda devreye giren askeri mahkemelerin yetkilerini de elinden aldığından, adliyeye sızmış ve kumpaslara imza atmış hain çeteler dolaylı olarak güvence altına alınmıştır.

“Yasayı çıkaran meclistir, anayasayı onaylayan millettir” diyerek bu hain senaryonun ardındaki kirli elleri aramaktan vazgeçecek değiliz.

Bir dönemin Türkiye gerçeklerine ilişkin değerlendirmeleri ve siyasette yarattığı akisleri, Meclisin kurumsal kimliğine ya da millet iradesine karşı bir hamle olarak değerlendirmek hem gerçeklerin reddi hem de bizlerin sorumluluk duygumuzun eksikliği anlamına gelir.

Üzülerek ifade ediyorum ki; bu hain örgüt sadece devlet kurumlarımıza değil, kirli emellerini gerçekleştirmek adına anayasamıza ve yasalarımıza sızma cüret ve cesaretiyle hareket etmiştir. Buna karşı gerekli direnci göstermek, ne varsa, köküne ve kökenine kadar araştırmak sadece siyasi değil aynı zamanda da tarihi sorumluluğumuzdur."

"FETÖYÜ DEVLETİN EN YETKİLİ MAKAMLARINA SIZDIRAN"

"Biz milletimizin FETÖ'nün siyasi ayağını öğrenmek gibi bir hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu hakkın teslimi için de, FETÖYÜ devletin en yetkili makamlarına sızdıran adımları ve tercihleri tartışmamız gerektiğine inanıyoruz.

Ancak bunu yaparken, ne meclisimizin ne ordumuzun ne de herhangi bir kurumumuzun yıpranmaması için azami dikkat gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Evet, doğrudur, 26 Haziran 2009’da yapılan yasa değişikliğiyle, Türk Askeri FETÖ’nün yargıya sızmış akbabalarının önüne atılmak istenmiştir. Bu gerçeği en iyi bilen ve 15 Temmuz ihanetinin ardından da “Önce Allah, sonra da milletim bizi affetsin. Kandırıldık” diyerek özeleştiride bulunan sayın Cumhurbaşkanı’dır.

Sayın Başbuğ’un açıklamalarının tamamı dinlendiğinde, kendi değerlendirmeleri ışığında, somut bir olaydan hareketle, FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilgili ipuçları verdiği anlaşılacaktır.

Biz sayın Cumhurbaşkanı’nın o açıklamaların içeriğini kendisine aktaranları da gözden geçirmesini öneriyoruz. Zira sayın Başbuğ, yasa değişikliğine parmak kaldıranlardan çok, yasa değişikliğini son dakika AKP grubunun eline tutuşturanları işaret etmektedir. Bu yanıyla da değerlendirmeleri “kandırıldık” itirafında bulunan sayın Cumhurbaşkanı’nı doğrular niteliktedir."

"YÜZLERCE TÜRK SUBAYI GÖZLERİMİZİN ÖNÜNDE HUKUK PERDESİYLE BOĞAZLANDI"

"Şimdi sükunetle düşünelim;

FETÖ'nün yargıya sızmış üyelerinin, Türk Ordusu’na karşı hamleleri, birkaç olayda gördüğümüz gibi Askeri Mahkemeler’den döndü mü?

Evet döndü.

Ergenekon kumpası devam ederken;

Söz gelimi, Erzincan’da, 3’üncü Ordu Komutanı’na kumpas kurulmaya çalışılırken karşılaştıkları zorlukları, ya da ‘Islak imza’ tezgahında takıldıkları askeri mahkeme engellerini aşmak için formül aradılar mı?

Aradılar.

O çetenin elemanları, aynı dönemde ne yaptı? Ellerindeki medya organlarıyla Askeri Mahkemelerle ilgili tevzirata başladı.

Ve sonunda buldukları formül ne oldu?

Bir gece yarısı torba yasaya Askeri Yargı sistemini altüst eden bir madde iliştirdiler. Ve içerideki adamlarına rağmen, askerlerimizin, hakim olamadıkları Askeri Mahkemeler yerine, kendi kontrollerindeki “Tiyatro mahkemelerde” yargılanmasının önünü açtılar.

İşte o tarihten sonra, Türk Ordusu’na kumanda etmiş bir Genelkurmay Başkanı dahil, yüzlerce Türk subayı gözlerimizin önünde hukuk perdesiyle boğazlandı.

O günlerde bu gerçeği görüp, “Deniz kuvvetlerimizde komutan kalmadı. Kara Kuvvetlerimizde de keza aynı” diyerek itirazlarda bulunanlardan biri de sayın Cumhurbaşkanı’ydı.

Bugün, o sürece dair değerlendirme yaparken, sayın Cumhurbaşkanı’nın, bizzat kendisinin de dile getirdiği bu gerçekleri unutmuş olduğunu sanmıyoruz.

Sayın Erdoğan'nın yanlış yönlendirildiğini ve bilgi kanallarını gözden geçirmesini öneriyoruz. Aksi halde “Kandırıldık” diyen bir siyasetçinin, bugün, ‘Kandıranların kötü niyetli adımlarına sahip çıkması’ başka türlü açıklanamaz.

Sayın Cumhurbaşkanı sıkça “FETÖ'nün kökü henüz kazınmadı” dediğine göre, bu konuda kendisini bilgilendirenleri, yanlış yönlendirenleri de gözden geçirmesi gerektiği inancındayız.

Aziz milletimiz, değerli basın mensupları;

Bir noktaya özellikle dikkatinizi çekmek isterim. Ak parti iktidarı, 2010 yılında bir başka hamleyle de, afet, iç karışıklık, asayiş sorunları gibi durumlarda devreye giren ve EMASYA olarak bilinen “Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü”nü de, “Darbeleye zemin hazırlıyor” gerekçesiyle iptal etmişti.

Bakınız, gerekçe yine aynı. Ancak bazı gelişme ve sıkıntıların ardından, 15 Temmuz kalkışmasından tam 6 gün önce EMASYA Protokolü yeniden devreye alınmıştı.

Dikkatinizi çekerim, darbeden 6 gün önce.

Bu ve benzeri hatalardan ders çıkarmak, bugüne ve yarına dair doğru adımlar atılmasını sağlar.

Tüm bu yaşananlara rağmen, eski alışkanlıklar ve eski dil üzerinden yeni polemikler üretmek, ancak 3.5 yıl önce geleceğimizi çalmaya çalışanların ekmeğine yağ sürer.

İYİ Parti, Türk Devleti’nin kurumlarının aldığı hasarın farkındadır."

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık