Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

İYİ Parti’den iki yeni sistem tasarımı

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı çıkan İYİ Parti, “Güçlendirilmiş ve İyileştirilmiş Parlamenter Sistem’e” ilişkin çalışmasında son aşamaya geldi.

İYİ Parti’den iki yeni sistem tasarımı
  • 20 Ocak 2021, Çarşamba 13:03

Parti bünyesinde kurulan çalışma grubu altı ayı geçen sürede farklı siyasi partiler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve derneklerin görüşlerini dinledi.

Bu çerçevede şekillenen çalışma, bugünkü toplantıda GİK üyelerine sunulacak. Parti yetkili kurulları ve meclis grubundaki değerlendirmeler sonrası da Genel Başkan Meral Akşener, çalışmayı kamuoyuna duyuracak.

Milliyet’e konuşan İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, çalışmalarında öngörülen yeni sistemden ne anlaşılması gerektiğine yönelik, “Türkiye’de siyasetin güçlendirilmesini, siyasetin milletle buluşmasını, milli iradenin güçlenmesini anlıyoruz. Hem Siyasi Partiler Kanunu’nu hem Seçim Kanunu’nu içine alan bir süreç düşünüyoruz” dedi.

Tatlıoğlu, sistemin uygulanmasıyla Başbakanlık makamının yeniden hayata geçeceğini belirterek, şunları kaydetti: “Siyasetin esasında yeniden yapılandırılmasını sağlayacak, milli iradenin yasama ve yürütmede temsili anlamında gücünü artıracak bir çalışma. 16 Nisan referandumuna da itirazlarımızdan bir tanesi; devletin temsiliydi. Devletin temsili bütün 84 milyonu kucaklamak zorunda. Yürütmenin temsili, belli bir oranın karşılığı olabilir ama bugün olduğu gibi yürütme şapkasıyla devleti temsil yapılamıyor ve Türkiye’de toplumun tamamını kucaklama açısından Cumhurbaşkanlığı açığı söz konusu.”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık