Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8572
  • Euro 9.2978
  • GR ALTIN 487.71
  • ÇEYREK 800.14

İtalya'da Müslüman mezarlığı krizi !

Covid-19 salgının en ağır şekilde vurduğu İtalya'da Müslümanlar cenazelerini defnetmek için yeterince mezarlık bulamıyor. Cenazeler günlerce morglarda ya da evlerde bekletiliyor. Kimileri ise defin işlemleri için kilometrelerce yol katetmek zorunda kalıyor.

İtalya'da Müslüman mezarlığı krizi !
  • 09 Haziran 2020, Salı 17:03

İtalya'da mezarlıklarda Müslümanlara yeterince yer ayrılmadığı gerekçesi ile defin işlemlerinde büyük aksamalar yaşanıyor.

İtalya'da defnedilmek istenen Müslüman sayısı ise her geçen gün artıyor. Milano'da bulunan Sesto Camii'nin imamı Abdullah Tchina, "Covid-19 salgını bizi de vurdu ancak aileler, şehir mezarlıklarında ölülerini defnedecek yer bulamayınca acılar daha da derinleşti" dedi.

Çoğu, ülkenin kuzeyinde olmak üzere İtalya'da yaklaşık 34 bin kişi Covid-19'dan dolayı hayatını kaybetti. İtalya'da yaşayan Müslüman sayısı yaklaşık 2,6 milyon olarak belirlendi. Bu durum halkın yüzde 4,3'ü anlamına geliyor. Çoğu Afrika ve Asya ülkelerinden gelen Müslümanların yüzde 56'sının yabancı pasaport taşıdığı belirtiliyor.

La Repubblica gazetesi, mezarlık bulunamadığı gerekçesi ile İbrahim adlı vatandaşın, annesinin cenazesini 10 gün boyunca evde tutmak zorunda kaldığını yazdı.

Euronews'ın haberine göre, birçok Müslüman vatandaşın, cenazelerini defnetmek için kilometrelerde uzaklara gitmek zorunda kaldığı veya cenazeleri günler boyunca morglarda veya evlerinde beklettiği bildirildi.

Sorunun hala giderilemediğini belirten İmam Tchina, "Milano'da hayatını kaybeden Müslümanların cenazeleri defin işlemleri için 50 kilometre uzaklıkta bulunan mezarlıklara götürüldü" dedi.

Milano İslam Merkezi Başkanı Gueddouda Boubakeur bazı ailelerin çok uzun süre beklemek durumunda olduğunu ancak çoğu zaman sorunlara çözüm üretildiğini ifade etti.

İtalya'da Müslümanlara ayrılan 76 mezarlık var. En eski mezarlığın Trieste şehrinde bulunduğu, 1856 yılında açıldığı belirtiliyor.

İtalya'da belediye yetkilileri şehir mezarlıklarında Müslümanlara yer ayırıp ayırmamak konusunda kendileri karar verebiliyor.

Etiketler: italya Koronavirüs

ANKET

Türk Tabipler Birliği kapatılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık