Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.7608
  • Euro 16.6575
  • GR ALTIN 924.08
  • ÇEYREK 1520.4

İstanbul'da FETÖ operasyonu!

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün Adliye Mahrem Yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonda 17'si aktif adliye çalışanı olan 21 şüpheli gözaltına alındı. 13 şüpheli etkin pişmanlık hükümleri kapsamında ifade verdi.

İstanbul'da FETÖ operasyonu!
  • 01 Ekim 2021, Cuma 16:56

Operasyon, MİT ve İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince ortaklaşa gerçekşeltirildi.

FETÖ üyelerinin “Adliye mahrem yapılanmasını” deşifre edilmesine yönelik çalışma yapan polis ekipleri, ankesörlü telefonlarla sözde örgüt imamlarıyla görüşen bazı şüphelileri belirledi. Şüphelilerin ardışık ankesör aramalarını tespit eden polis ekipleri çalışmalarını yoğunlaştırdı. Araştırmalarda 21 şüpheli belirlendi. Şüphelilerin 17’sinin halen adliyelerde zabıt katibi olarak çalıştığı belirlendi.

İTİRRAFÇI OLDULAR

Çalışmaların ardından 28 Eylül’de operasyon düzenlendi. İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen baskında 21 şüpheli yakalandı.

Gözaltına alınan şüpheliler, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Emniyette sorgulanan şüphelilerden 13’ünün etkin pişmanlık yasası kapsamında itirafçı oldukları öğrenildi.

ŞİFRE HALI SAHA

Emniyette ifadeleri alınan itirafçı şüphelilerin, FETÖ’nün mahrem yapılarıyla görüştüklerini söyledikleri öne sürüldü.

Şüphelilerden bazılarının görüşmeleri şifreli olarak yaptıklarını söylediği de belirtildi. Ankesörlü telefonlarla yapılan görüşmelerde örgüt üyelerinin “Halı saha maçımız var”, “Akşam halı sahaya gel” diyerek  gizli toplantı davetinde bulundukları belirtildi.

KLAVYE EĞİTİM MERKEZİ

İfadelerde, şüphelilerin mahrem imamlar tarafından aynı evlerde toplanmalarını sağladıkları, evlerde örgütsel doküman bulundurulmaması için de telkinlerde bulunulduğu belirtildi. Örgüt üyelerinin “himmet” adı altında para topladıkları da itirafçılarca belirtilirken, FETÖ’nün klavye çalışma merkezi oluşturduğu da ortaya çıktı. FETÖ üyelerinin zabıt katibi olabilmesi için klavye eğitim merkezleri kurulduğu ve  adliyelere girecek olan kişilerin bu yönde eğitildiği belirtildi.

Aralarında, TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) mahrem imamı olduğunu itiraf eden bir FETÖ üyesinin de bulunduğu 21 şüpheli emniyetteki işlemlerin ardından Çağlayan’daki Adliyesi’ne sevk edildi.

Sözcü

Etiketler: zabıt katibi fetö

yukarı çık