Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.9349
  • Euro 16.7538
  • GR ALTIN 930.09
  • ÇEYREK 1530.2

İsrail'in casus yazılımı 'Şeytanın dili' Türkiye'ye sızdı!

İsrail'de "Candiru" adlı şirketin oluşturduğu casus yazılımın Türkiye'de tespit edildiği ileri sürüldü. Siber güvenlik şirketi ESET'in yayınladığı raporda, yazılımın yaklaşık 10 bilgisayarı etkilediği belirtildi.

İsrail'in casus yazılımı 'Şeytanın dili' Türkiye'ye sızdı!
  • 03 Ekim 2021, Pazar 17:03

İsrail merkezli bilgisayar korsanları tarafından oluşturulan, "Şeytanın dili" olarak da adlandırılan Candiru adlı casus yazılımın Türkiye’de tespit edildiği iddia edildi. Söz konusu yazılım Türkiye, İspanya, Singapur gibi ülkelerde siyasetçileri, gazetecileri, aktivistleri ve akademisyenleri hedef almıştı.

Dünya gazetesinin haberine göre; siber güvenlik şirketi ESET'in açıkladığı raporda Candiru’nun Türk, Rus ve Filistin bilgisayarlarına sızdığını, kalıntılarının tespit edildiği belirtildi.

İsrail’de yayın yapan Haaretz Gazetesi’nin de duyurduğu haberde yazılımın Avrupa ve Orta Doğu'daki birçok bilgisayarda bulunduğu bildirildi.

YAZILIM EN AZ 10 BİLGİSAYARI ETKİLEDİ

ESET’in dün açıkladığı raporunda, Citizen Lab ve Microsoft Threat Intelligence Center tarafından Temmuz ayında Candiru'nun kötü amaçlı yazılımı hakkında yayınlanan araştırmaya göre, "Muhalifler, gazeteciler, aktivistler, politikacılar ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere çeşitli insanları gözetlemek için kötüye kullanabilecek üçüncü taraflara satıldığını" yazdı.

Raporda, ESET araştırmacıları, yazılımının yaklaşık 10 bilgisayarı etkilediği ifade edildi.

Ancak etkilenenler hakkında bilgi verilmedi.


yukarı çık