Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

İsrail dostlarından yardım istedi

Savaş suçlarının araştırılması kararı sonrası İsrail Dişişleri, kendisine yandaş bulmak için telefon diplomasisi başlattı…

İsrail dostlarından yardım istedi
  • 13 Şubat 2021, Cumartesi 14:02

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından İsrail’in Batı Şeria ve Gazze’de yaptığı savaş suçlarını soruşturma kararı sonrası tutuşan İsrail, dışişleri eli ile kendine yandaş bulmaya çalışıyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, başta ABD olmak üzere AB ve diğer ülkelerin dışişleri bakanlarının kendilerinden yana olması için diplomasi trafiği başlattı. ‘İsrail’in geleneksel dostları’ diye nitelediği ülkeler ile görüşen ve detayları da sosyal medya hesaplarından paylaşan Aşkenazi, karara karşı bir kampanya başlatacaklarını kaydetti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin İsrail’in savaş suçlarını soruşturma kararı sonrası tutuşan İsrail, Dışişleri eli ile karara karşı kampanya yürütüyor. ‘Geleneksel Dostları’ diye nitelediği ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon diplomasisi yürüten İsrail, o ülkelerden destek alırken, ajandasına Filistin’e destek olan ülkeleri de ekledi.

İLK ARAMA ABD’YE

Karar sonrası ilk aramayı müttefikleri ABD’ye yapan Aşkenazi, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası karara karşı ilk desteği Beyaz Saray’dan aldı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin İsrail’e ve güvenliğini sonuna kadar bağlı olacağı mesajını verdi. ABD’den sonra aranılan ise Yunanistan Dışişleri Bakanlığı oldu. Görüşmeleri ile ilgili detayları sosyal medyadan da paylaşan Aşkenazi’nin bir sonraki görüştüğü ülke ise Almanya oldu.

Etiketler: israil Filistin

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık