Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.6153
  • Euro 11.2377
  • GR ALTIN 554.27
  • ÇEYREK 909.32

Isparta'da 320 bin ton elma çürümeye terk edildi: Üreticiler isyan etti...

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Isparta’da 320 bin ton elmanın soğuk hava depolarında beklediğini açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı’nın konuya çözüm bulmasını isteyen Yalım, "320 bin ton elma çöp olacak, üretecimiz yine mağdur edilecek” şeklinde konuştu.

Isparta'da 320 bin ton elma çürümeye terk edildi: Üreticiler isyan etti...
  • 04 Nisan 2021, Pazar 13:36

Anadolu Gazetesi'nde yer alan habere göreTürkiye’nin elma üretiminin büyük bir kısmını karşılayan Isparta’da, elma üreticisi zor bir dönemden geçiyor.

Soğuk hava depolarına istiflenmiş 320 bin ton elma alıcısı olmadığı için bekletilirken CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Tarım Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

Soğutma sistemleri çok verimli çalışmayan depolarda ise elmaların çoktan çürümeye başladığı ve sahipleri tarafından döküldüğü ifade edildi.

Nevzat Demirel Soğuk Hava Deposu’na giderek inceleme yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, çiftçinin içinde bulunduğu durumu bir üreticiden dinledi.

"DESTEK VERİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Elmanın kilosunun maliyetinin 2 liraya vardığını ancak satışının da 2 ile 2 buçuk lira arasında olduğunu belirten elma üreticisi, “Buna bir çare bulacaklar, oturmakla bu iş olmaz. Üretmesi, yetiştirmesi, bunun maliyeti… Geçen sene geçen senenin iki katı oldu gübre. Bunların satılması için bir girişimde bulunmasını istiyoruz. Nereye yapılacaksa, dışarıya ülkelere veya bizim zararımızı karşılasın o zaman. Girdi fiyatlarını düşürsün. Ton başına bir destek vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"ELMALARIN ÇÜRÜMELERİNE RAMAK KALDI"

Depolarda ürünlerin çürümeye başladığını ve yakın zamanda yeni ürünün de geleceğini belirten CHP Milletvekili Yalım ise konuyla ilgili bir değerlendirme yaparak, “Türkiye’nin elma üretiminin neredeyse dörtte birini karşılayan Isparta’da 320 bin ton elma soğuk hava depolarında bekliyor ve maalesef çürümelerine ramak kaldı. Bir an önce bu elmaların pazarlanması şart özellikle yeni ürünlerin çıkmasına 3 ay gibi bir zaman kalmışken elma üreticisi acil destek bekliyor. Buradan Tarım Bakanına çağrımızı yapıyoruz yoksa 320 bin ton elma çöp olacak, üretecimiz yine mağdur edilecek” şeklinde konuştu.

Etiketler: ısparta elma

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık