Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.7591
  • Euro 16.6417
  • GR ALTIN 923.08
  • ÇEYREK 1518.8

İSKİ Genel Müdürü: İstanbul’da su sıkıntısı yok ama…

İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, yeni yağışlı mevsime girilirken İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 51,19 olarak ölçüldü. İSKİ Genel Müdürü Mermutlu, "İstanbul'da su sıkıntısı yok ama suyu tasarruflu kullanmamız şart" ifadelerini kullandı.

İSKİ Genel Müdürü: İstanbul’da su sıkıntısı yok ama…
  • 30 Eylül 2021, Perşembe 14:25

İSTANBUL'DA SU SIKINTISI YOK AMA SUYU TASARRUFLU KULLANMAMIZ ŞART

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu İstanbul'da kısa vadede su sorunu yaşanmayacağını ifade etti.

Mermutlu sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak bu suyu dikkatli kullanmamız, suyu israf etmeden kullanmamız gerçeğini değiştirmiyor. Küresel iklim değişikliğine bağlı yaşanan kuraklıktan tutun da, İstanbul'a şehir dışından suyu getirmenin maliyetine kadar pek çok sebep, bizi tasarruflu su kullanımına mecbur kılıyor. Buradan İstanbullulara bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Suyun her bir damlasının önemini bilelim. Günlük kullanımlarımızı buna göre şekillendirelim.”

İstanbul'un gelecekte oluşabilecek su ihtiyacına dair yatırımları bugünden gerçekleştirdiklerinin de altını çizen Genel Müdür Mermutlu, “İstanbul'un gelecekteki ihtiyacını bugünden hesaplıyor ve ona göre adımlar atıyoruz. Gerek yeni yatırımlar, gerek mevcut kaynakların verimli kullanılması gerekse de kayıp kaçak oranının düşürülmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye genelinde bu oran yüzde 50'ler civarında. İstanbul'da ise 2019 yılında yüzde 22,31 olan oranı 20,68'e düşürdük. Yani Elmalı Barajı'nın yaklaşık 2 katı kadar bir suyu kurtardık. Amacımız bu oranı yüzde 15'lere çekebilmek” şeklinde konuştu.

Etiketler: iski istanbul su

yukarı çık