Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.4881
  • Euro 11.0551
  • GR ALTIN 548.67
  • ÇEYREK 900.38

İran’da Ermeniler 24 Nisan için hazırlanıyor

İran’ın başkentinde yaşayan Ermeniler, Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlama tedbirlerine rağmen 24 Nisan eylemleri için hükümetten izin aldı.

İran’da Ermeniler 24 Nisan için hazırlanıyor
  • 23 Nisan 2021, Cuma 22:19

Başkent Tahran’ın bazı caddelerine, özellikle Kerimhan bölgesinde bulunan Sarkis Kilisesi çevresinde 24 Nisan ile ilgili pankart ve afişler asıldı.

İran idarî makamlarının izniyle asılan bu pankart ve dövizlerde, “Tarih Tekerrür Ediyor, Osmanlı Türkiyesi’nin Başlattığı Ermeni Soykırımının Yüz Altıncı Yıl Dönümü”, “24 Nisan Ermenilerin Osmanlı Türkiyesi Tarafından Soykırıma Uğradığı Gündür” gibi yazılar yer alıyor.

Ayrıca, afiş ve pankartların üzerinde, Şuşa şehrinde bulunan Gazançetsots (Kutsal Kurtarıcı) Katedralinin resmi bulunuyor.

“halkcephesi.az” web sitesinin Günaz.tv’den aktardığı haberde, İran’daki Ermeni toplumunun uydurma soykırımla ilgili anma etkinliklerini bu yıl daha geniş şekilde ele almaya çalışacağı belirtildi.

Haberde, konu ile ilgili Azerbaycan Bilimler Akademisi üyesi Doç. Faik Elekberli’nin görüşlerine yer verildi. İran rejiminin bu hareketinin artık şaşkınlık yaratmadığını belirten Doç. Dr. Elekberli, “Bu, bir kez daha, İran adı verilen ülkenin sözde bir Müslüman devlet olduğunu, uygulamada Aryancılık politikası izlediğini gösteriyor. Çünkü Fars şovenistlerine göre, Ermeniler de Hint-Avrupa ırkından ve onlarla aynı etnik topluluğa mensup. Bu nedenle, sözde Müslüman Farslar, Hristiyan Ermenilere daha çok destek veriyorlar. Üstelik, aynı dinden olan Azerbaycan ve Türkiye Türklerine potansiyel düşman gözü ile bakıyorlar.”

Doç. Dr. Faik Elekberli’ye göre, 44 günlük savaştan Azerbaycan’ın galip çıkması ve Türkiye’nin Bakü yönetimini en yüksek seviyede desteklemesi, İran rejimini öfkelendirdi. Molla rejimi, Azerbaycan-Türkiye birlikteliğini hazmedemediği için dolaylı yollarla Ermenistan’a ve Ermenilere verdiği desteği güçlendiriyor.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık