Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.0334
  • Euro 9.4934
  • GR ALTIN 491.14
  • ÇEYREK 806.24

Irak Türkmenleri'nden 'Özerk Bölge' çıkışı!

Irak’ta Mustafa Kazımi hükûmeti, dün Irak Meclisinde yapılan oylamada güvenoyu alarak resmileşti. Kazımi’nin kurduğu hükümette Türkmen bakan bulunmaması Irak Türkmenlerinden büyük tepki gördü.

Irak Türkmenleri'nden 'Özerk Bölge' çıkışı!
  • 09 Mayıs 2020, Cumartesi 0:02

Erşat Salihi, güvenoyu verildikten sonra sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Her zaman olduğu gibi, Irak hükûmetinde yine Türkmenlere bakanlık verilmedi.” ifadelerini kullandı.

Kırım Haber Ajansı’ndan (QHA) aldığımız bilgilere göre kurulan hükümete güvenoyu vermeyen Türkmen vekiller bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında şu mesajlar verildi:

“ÖZERK TÜRKMEN BÖLGESİ KURABİLİRİZ!”

“Bizleri mezhepsel bölmek isteyenler yine başarılı olmadılar. Türkmen milletini temsil eden bakan olur veya olmaz, bu millet asla bitmeyecektir. Kazımî ile Türkmenlere bakanlık verilmesi konusunda anlaşmıştık. Ancak IŞİD’e karşı beraber çarpıştığımız siyasi bir kitle Türkmenlere bakanlık verilmesini reddetti.

Türkmeneli bölgelerimizde artık hiç kimse iç işlerimize karışma cesaretinde bulunmayacaktır. Özerk bir bölge kurulması anayasada bile geçerlidir. Kendi bölgemizi ilan edebiliriz. Türkmen milleti onbinlerce şehit vermiştir. Bütün Türkmen milletvekillerimiz, ciddi bir şekilde direniş gösterdi. Milletimiz paniğe kapılmasın. Mücadelemize devam edeceğiz.”

 

Etiketler: ırak türkmenler

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık