Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5312
  • Euro 10.0979
  • GR ALTIN 493.91
  • ÇEYREK 802.86

Irak Türkmen Cephesi 26 yaşında

Tarihte bugün, 24 Nisan 1995’te Irak’ın Erbil şehrinde, Irak Türkmenlerinin siyasi hareketi Irak Türkmen Cephesi kuruldu.

Irak Türkmen Cephesi 26 yaşında
  • 24 Nisan 2021, Cumartesi 21:44

Irak Türkmenlerinin siyasi hareketi Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) kuruluşunun üzerinden tam 26 yıl geçti. Irak Türkmen Cephesi, 24 Nisan 1995 yılında Erbil şehrinde kurulmuştu.

Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) kuruluşu diğer Türkmen siyasi ve kültürel grupları olan Irak Milli Türkmen Partisi, Türkmeneli Partisi, Türkmen Bağımsızlar Hareketi, Türkmen Kardeşlik Ocağı, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği gibi oluşumların bir araya gelmesiyle sağlanmıştı.

TÜRKMENLERİN YEGANE BİRLİK ÇATISI

ITC’nin ilk kurultayı 4-7 Ekim 1997’de Erbil’de yapılmıştı. Bunun sonucunda ITC, “Irak’ın toprak bütünlüğü içerisinde Türkmenlerin ve diğer milletlerin meşru haklarına kavuşması, Irak’ta demokratik, insan hak ve özgürlüklerine saygılı çoğulcu parlamenter bir sistemin kurulması, Irak’ta yaşayan tüm etnik, mezhebi ve dini azınlıklar arasında eşitliğin sağlanması, siyasi ve idari yapının eşit haklar ilkesi esaslarına göre düzenlenmesi” gibi temel prensipleri parti programı olarak kaydetmişti.

HASAN TURAN’IN VEKALETEN GETİRİLDİĞİ BİLDİRİLDİ

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, 28 Mart 2021’de katıldığı Altunköprü Katliamı’nın 30’uncu yıl dönümünde Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

ITC Yürütme Kurulunun Kerkük’te gerçekleştirdiği toplantıda alınan kararla, Salihi’nin yerine ITC Başkan Yardımcısı Hasan Turan’ın vekaleten getirildiği bildirildi. Hasan Turan’ın görevi olan Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcılığına ise Heysem Haşim Muhtaroğlu getirildi.

QHA


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık