Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.2571
  • Euro 10.0437
  • GR ALTIN 487.47
  • ÇEYREK 799.75

İnsan hakkı ihlali 'yok'muş

Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri, Doğu Türkistan’daki yasa dışı uygulamaların ve insan hakları ihlallerinin, Çin’in siyasi geleceği için doğru bir politika olduğunu iddia etti.

İnsan hakkı ihlali 'yok'muş
  • 01 Ekim 2020, Perşembe 19:43

ÇKP altı yıl aradan sonra 25-26 Eylül tarihlerinde Şinciang Hizmet İşleri Özel Toplantısı’nın üçüncüsünü gerçekleştirdi.

Toplantıda Doğu Türkistan bölgesinde yaşanan insan hakları ihlalleri ve yasa dışı uygulamaların dünya kamuoyunda yer alması ve bazı tepkilerin gelmesi bir sorun olarak tartışıldı.

Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Çin lideri Şi Cinping Çin hükûmetinin Doğu Türkistan politikasının doğru olduğunu ve bölgede herhangi bir insan hakları ihlalinin yaşanmadığını savundu. Bunun yanı sıra Şi Cinping konuşmasında, Çinlileştirme politikasının yalnızca Uygurlara değil Çin’de yaşayan tüm azınlık milletlere uygulandığını belirtti.

“Merkezî yönetimin Şinciang bölgesinde uygulamakta olduğu siyaset tamamen doğrudur. Bundan sonraki hedefimiz Şinciang’da yaşayan Uygurlar başta diğer azınlık milletlerin kalbinin en son derinliklerine kadar Çin millî kimliğini yerleştirmek için var gücümüzle çalışacağız.”

Şi Cinping Çinlileştirme politikasının haklılığını savunurken, ülke genelinde tüm ÇKP’lilerin de bu politikaya destek vermesini istedi. ÇKP’deki tüm muhalifleri uzaklaştıran Cinping, uyguladığı politikaların sorgulanmamasını ve tam desteklenmesini talep ediyor.

Son günlerde uluslararası kamuoyunda Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı insan hakları ihlallerine karşı bazı sesler yükseliyor.

Çin’i bu politikasından vazgeçiremeyecek kadar cılız çıkan bu tepki seslerinin samimi olmadığı da aşikârdır.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık