Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.2776
  • Euro 10.0253
  • GR ALTIN 482.84
  • ÇEYREK 792.43

'IMF'ye mesaj veriyor!'

İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nın IMF'ye göz kırptığını söyledi.

'IMF'ye mesaj veriyor!'
  • 04 Ekim 2020, Pazar 13:40

İktisatçı, Prof. Dr. Korkut Boratav, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkadığı Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) değerlendirerek programın IMF'ye göz kırptığını ifade etti.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Boratav, programda ücret artışlarını enflasyona endekslemeyi öngören maddeleri 'çok tehlikeli' olarak niteleyerek, “Bu, 12 Eylül 1980, hatta 12 Mart 1971’den beri işçi sınıfına, işçi sendikalarına kazık atmak için bulunan bir yöntem. Genellikle tüketici fiyatlarına endekslenen maaş ayarlamalarını düşük enflasyon öngörüsüne göre peşinen yapıp kazık atmak o zamandan beri uygulanıyor. Böylece bölüşüm, enflasyon yoluyla emekçilerin aleyhine işlesin. Her şeye karşın şimdiye kadar hayata geçirmeyi göze alamadılar, özellikle de memur maaşlarında” diye konuştu.

"IMF'YE MESAJ VERİLİYOR"

Bu yolla IMF’ye mesaj verildiğini söyleyen Boratav, şöyle devam etti: “Program o kadar gerçekdışı ki... IMF’ye bir şerbet, vitrin sunuşu yapılıyor. ‘Bak senin görüşlerini hâlâ gündemde tutuyorum. Niyetimiz ciddi. Başka uygulamaları da dikkat edersen adım adım yapıyoruz’ türü bir mesaj var.”

Boratav, YEP’teki büyüme ile cari denge arasındaki ilişkinin tutarlı olmadığını kaydederek, şunları söyledi: “Sermaye hareketlerinin serbest bırakıldığı 1989’dan beri cari işlem fazlasının sağlandığı her yıl kriz dönemleridir. Büyümenin pozitif olduğu, yüzde 0 - 1 eşiğini aştığı her dönem ise dış açık verilir. Bu yıl cari açık verileceği öngörülüyor. Çünkü minimum büyüme hedefleniyor. Hadi diyelim bu, Covid-19 yüzünden. İyi ama 2023’te yüzde 5’lik büyüme ile nasıl cari fazla vereceksin? Bu boşluk, programda iç tutarlılığın olmadığını ortaya koyuyor. Yani YEP, bir iktisat belgesi olarak ciddiye alınabilecek bir belge değildir.”

Bakan Albayrak, 'Yeni Ekonomi Paketi'ni açıkladı Bakan Albayrak, 'Yeni Ekonomi Paketi'ni açıkladı

Etiketler: imf berat albayrak

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık