Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6377
  • Euro 10.1481
  • GR ALTIN 491.42
  • ÇEYREK 806.57

İlber Ortaylı'dan 'Türk Milliyetçiliği' çıkışı!

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk milliyetçiliğinin Nihal Atsız gibi laik isimlerden İslamcıların eline geçerek taşra milliyetçiliğine evrildiğini ve gelişim göstermesinin mümkün olmadığını söyledi.

İlber Ortaylı'dan 'Türk Milliyetçiliği' çıkışı!
  • 21 Eylül 2020, Pazartesi 16:45

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyet'ten Selda Güneysu ve Mustafa Balbay'a konuştu. 

Türk milliyetçiliğinin Nihal Atsız, Orhan Şaik gibi laik yapıdaki kişilerin elinden çıktığını, daha sonra islamcılara kaydığını söyleyen Ortaylı,  Türk milliyetçiliğinin kasaba milliyetçiliğine evrildiğini söyledi.

Kasabaya mahkum olan milliyetçiliğin gelişmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Ortaylı, "Türk kasabası öncülüğü taa Evliya Çelebi devrindedir. Üretim gücü yok, tahsil müesseseleri kurumuş, 17’nci asırda kimse kasabada yetişememiş, okulların açılması 19’ncu asır..." dedi.

Ortaylı, "Bugün hâlâ aynı döngü mü?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Türkiye’de birtakım etnik gruplar çıkıyor. Bunlar eskiden çıkmamış kendini ihmal etmiş... Bana kalırsa bunların İslamlıkları da solculukları da tamamen bir örtü. Ortama uyuyorlar, milliyetçilik yapıyorlar. Bunun siyasi ayakta tartışmaları var... Sünni grubun içinde, laik geçinen grubun içinde etkileri var. Dinle alakaları yok, milliyetçilik yapıyorlar. Kimliklerin birbirini tanıyarak, saygı duyarak gelişeceği bir hareketin bugünkü ortamda gelişmesi mümkün değil. Çok zor..."


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık