Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5114
  • Euro 10.0319
  • GR ALTIN 480.07
  • ÇEYREK 787.41

İlber Ortaylı'dan o müftüye tepki: Tarihten hiç haberi yok!

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Koç ailesine "Sebateyist, Yahudiye" diyen Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu'na tepki gösterdi.

İlber Ortaylı'dan o müftüye tepki: Tarihten hiç haberi yok!
  • 30 Mayıs 2021, Pazar 15:52

Ortaylı, "Şaban hoca efendinin Osmanlı coğrafyası ve tarihinden hiç haberi olmadığı açık. Böyle birinin endüstriyel bölgedeki önemli bir kasabada ifta (müftülük) görevine getirilmesini zûl addederiz" ifadeleri kullandı.

İlber Ortaylı'nın Hürriyet Gazetesi'ndeki "Doğu’nun ve Batı’nın efendisi Fatih Sultan Mehmed" başlıklı yazısından ilgili kısım şöyle: 

"TARİHTEN HİÇ HABERİ YOK""

Düzce Akçakoca ilçesinin müftüsü Şaban hoca, Cuma vaazında Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’u kastederek, “Selanik göçmelerinin yüzde 90’nı Sebateyisttir. İstanbul’da Gezi olayları sırasında otellerinde bunları barından da yine Yahudi’dir. Şu an bir şirketin ve takımın da başkanıdır” demiş. Şaban hoca efendinin Osmanlı coğrafyası ve tarihinden hiç haberi olmadığı açık. Böyle birinin endüstriyel bölgedeki önemli bir kasabada ifta (müftülük) görevine getirilmesini zûl addederiz.

"ALİ KOÇ BAŞKALARINA BENZEMEZ"

Selanik koskoca bir imparatorluk vilayetimizdi. Bugün o topraklarda üç tane cumhuriyet kuruldu. Göç etmeden kalanlar hâlâ sıkıntı çekiyor, göç edip gelenler de bu memleketi şenlendiriyor. Sayın Diyanet İşleri Başkanı, Ahmet Hamdi Akseki gibi, hâlen hayatta olan iftihar ettiğimiz Sait Yazıcıoğlu gibi büyük âlimlerin oturduğu bir makamdasınız, öyle soruşturma falanla uğraşmayın, adamı derhal ifta makamından alıp pasif bir göreve getirmeniz lazım. Belki orada Osmanlı coğrafyasını ve Türk milletinin ne olduğunu öğrenir. Müftü, Gezi olaylarında sığınacak yer arayan insanlara kim olursa olsun kapıları açan Divan Oteli’ni kastediyor. Koç ailesi diğer otelcilere ve sermaye sahiplerine benzemez, en azından aile terbiyeleri vardır, gerekeni yapmışlardır. Ali Koç da merhametli bir çocuktur. Annesi ve babası onu öyle yetiştirmiştir.

"EN AZINDAN FETVA MAKAMINDAKİLERİN BAZI ŞEYLERİ BİLMESİ LAZIM"

Bazı kasabalardaki bilir bilmez Yahudi düşmanlığı artık sıkmaya başladı. En azından fetva makamında oturan ve hutbelere çıkanların bazı şeyleri bilmesi ve imtihandan geçmesi gerekir. Birileri kendi cemaatinin iğvasına sığınıyor ve saçmalıyor. Durduk yerde laf attığı kişi seçim kazanmış, koskoca bir futbol kulübünün başkanı. Yurttaşların arasında bu gibi gerginlikler çıkarmanın bir manası var mı? Lütfen asayişe dikkat edelim!

Ali Koç: Kırgınım Ali Koç: Kırgınım

Müftüden skandal sözler! Müftüden skandal sözler!


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık