Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.9639
  • Euro 16.7918
  • GR ALTIN 931.83
  • ÇEYREK 1532.9

İlber Ortaylı'dan Erdoğan'a 'Uzun Mehmet' itirazı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Zonguldak'ta açılışını yaptığı camiye ismini veren Uzun Mehmet ile ilgili tarihçi İlber Ortaylı'nın "Zonguldak’ta kömürü ilk bulduğu söylenen Uzun Mehmet olayı gerçek değil" açıklaması tekrar gündeme geldi.

İlber Ortaylı'dan Erdoğan'a 'Uzun Mehmet' itirazı
  • 05 Haziran 2021, Cumartesi 0:29

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zonguldak'ta Uzun Mehmet Cami'nin açılışını yaptı.

"KÖMÜRÜ UZUN MEHMET BULDU"

Erdoğan burada yaptığı konuşmada Uzun Mehmet'i anlatırken, "Uzun Mehmet kim? Kömürü bulan... Onun için buranın adını Uzum Mehmet koyduk. Milletimizin gönlündeki yerini almıştır. Bu vesileyle bir kez daha asırlardır vatanları için canlarını seve seve veren aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Uzun Mehmet'le ilgili ifadelerinin ardından akıllara Tarihçi İlber Ortaylı'nın Uzun Mehmet ile ilgili kullandığı ifadeler geldi.

İLBER ORTAYLI NE DEMİŞTİ?

Odatv'de yer alan habere göre İlber Ortaylı 2019 yılında Enerji Günlüğü'ne verdiği röportajda Uzun Mehmet'le ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Zonguldak’ta kömürü ilk bulduğu söylenen Uzun Mehmet olayı gerçek değil. Kömürün hiç olmadığı yerde Uzun Mehmet bulmuş, yalan. Bunu kim uydurdu dedik. Bunu Halkevi başkanı Mithat bey uydurmuş. Halkevinin milli gururumuzu okşamak için kömürü halk çocuğuna buldurduğu bir hikaye bu. Kimse kömür kullanmıyor. O bölgede orman var, nüfus da düşük. Demiryolları döşemeye başladığımız zaman odunun olmadığı yerlerde kömür kullanımına başlıyoruz. Nerde bunlar? Ege’de var, Karadeniz’de Fransızların çıkardığı kalorisi düşük kömür var. "


yukarı çık