Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.626
  • Euro 10.124
  • GR ALTIN 493.35
  • ÇEYREK 809.39

İlber Ortaylı: İkizdere köylülerinin direnişini haklı görüyorum

Rize'nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi'ne Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı çıkan köylülerin eylemleri sürüyor. Köylülere tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'da destek verdi.

İlber Ortaylı: İkizdere köylülerinin direnişini haklı görüyorum
  • 02 Mayıs 2021, Pazar 21:00

İktidara yakın Mehmet Cengiz'in sahibi olduğu Cengiz İnşaat'ın Rize İkizdere'de açmak istediği taş ocağına karşı köylülerin başlattığı direniş devam ediyor.

Köylülerin direnişine ünlü isimler destek verirken bir destek de tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan geldi.

Köylülerin direnişini köşesine taşıyan Ortaylı, "Rize İkizdere’nin köylüleri, köyün coğrafyasını mahvetmeye ve kestane ormanını kesmekle işe başlayan müteahhitleri protesto ediyor. İkizdere köylülerini bu direnişten dolayı haklı görüyorum. Özellikle kadınlarını kutlamak gerekir" dedi.

Ortaylı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Rize İkizdere’nin köylüleri planlanan taşocağı için köyün coğrafyasını mahvetmeye ve kestane ormanını kesmekle işe başlayan müteahhitleri protesto ediyor. Bu tip girişimler ve girişkinler Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Rize’de de tahammülü taşırdı. İkizdere köylülerini bu direnişten dolayı haklı görüyorum. Özellikle kadınlarını kutlamak gerekir. İnsan hatırlamadan edemiyor: Aziz Nesin, 'Bursa’da para kazanacağız, sanayi kuracağız diye bütün zirai yapıyı bozdular, aptal burjuvazi artık Bursa şeftalisi yiyemiyor' demişti. Bu keskin mizaha işaret ederek şu soruyu sormak lazım: 'İkizderelilerin üzerinde durduğu şifalı anzer balından bile bir küçük kaşık tadamıyorsunuz, niye para kazanıyorsunuz, a müteahhitler?"

Koray Aydın: İkizdere yeşil kalacak; Sonsuza kadar... Koray Aydın: İkizdere yeşil kalacak; Sonsuza kadar...


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık