Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4655
  • Euro 9.0378
  • GR ALTIN 437.16
  • ÇEYREK 717.11

İktidar olan da var, hüsrana uğrayan da!

Nuri Kayış yazdı...

İktidar olan da var, hüsrana uğrayan da!
  • 07 Ağustos 2020, Cuma 1:11

Muharrem İnce CHP'den kopup yeni bir parti kurarsa şansı ne olur, başarıya ulaşabilir mi?

Bu soruya şu aşamada net bir yanıt vermek zor.

Çünkü Cumhuriyet dönemine baktığımızda, partilerinden ayrılıp yeni bir partide siyasi yolculuklarını sürdürenler arasında iktidara ulaşanlar olduğu gibi büyük bir hüsrana uğrayanlara da rastlanıyor.

Birkaç örnek verelim:

Celal Bayar ve Adnan Menderes CHP'den ayrılıp 1946'da Demokrat Parti'yi kurdular.

Bu parti aynı yıl yapılan seçimde başarılı olamadı ama 1950 seçiminde tek başına iktidara geldi.

1967'de CHP'den bir grup milletvekili Ortanın Solu hareketine tepki gösterip ayrıldı, Turhan Feyzioğlu başkanlığında Cumhuriyetçi Güven Partisi çatısı altında toplandı. Ne var ki parti seçmen nezdinde ilgi görmedi, 1980 darbesinden sonra da dağıldı.

Ferruh Bozbeyli, Adalet Partisi'nin ağır toplarından biriydi. Meclis Başkanlığı da yapmıştı. 1970'de partisinden istifa edip Demokratik Parti'yi kurdu. İktidar hedefiyle kurulan parti umduğunu bulamadı. Bozbeyli 1980 darbesinden sonra siyaseti bıraktı.

Bülent Ecevit, uzun yıllar genel başkanlığını yaptığı CHP'yi iktidara taşımayı başardı.  1980 darbesi sonrasında ise kendine yeni bir yol çizdi. 1987'de Demokratik Sol Parti'nin genel başkanı oldu. 1999 seçiminin ardından kurulan koalisyon hükümetinde başbakanlık yaptı. 2002 seçiminde partisi barajı aşamadı. 2004'de aktif siyasetten ayrıldı.

Fazilet Partisi'nin kapatılmasının ardından "Milli Görüş" hareketi içindeki isimlerden bir bölümü Saadet Partisi'ni kurarken, aralarında Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül'ün de olduğu bazı isimler 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında buluştu. Bu parti 2002 seçiminde tek başına iktidara geldi.

Emine Ülker Tarhan, CHP'nin saygın isimlerinden biriydi. Meclis grup başkan vekilliği de yapmıştı. 2014'de istifa edip büyük bir umutla kurduğu Anadolu Partisi'nin başına geçti. Ama bu parti 2015'deki seçimde yüzde 1 oy bile alamayınca Tarhan siyasi hayatını noktaladı.

Meral Akşener 2016'da MHP'den ayrıldı, 2017'de İYİ Parti'yi kurdu. 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylardan biriydi. Partisi şu anda Meclis'te etkili bir muhalif grup oluşturuyor.

Son aylarda da yeni partiler kuruldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden ayrılanlardan Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi'ni, Ali Babacan Deva Partisi'ni kurdu. CHP'den ihraç edilen Öztürk Yılmaz ise Yenilik Partisi'yle yola çıktı.

Henüz bir seçime katılmadıkları için bu partilerin gücünün ne olduğu bilinmiyor.

Sonuç olarak diyeceğim şu:

Partilerinden ayrılıp yeni bir partiyle siyasi mücadelelerini sürdürenler arasında iktidara gelenlerin yanı sıra fazla varlık gösteremeyenler de var.

Bakalım Muharrem İnce hangi gruba girecek.

Günboyu / Nuri Kayış


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık