Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5085
  • Euro 10.0319
  • GR ALTIN 480.17
  • ÇEYREK 787.86

'İkizdere’nin İkizi Ankara Mamak’ta'

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ve Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, İYİ Parti Mamak ilçe başkanı Mehmet Vural’ın organizasyonuyla taş, kalker ve kireç ocaklarının olduğu Mamak’ın Kutludüğün ve Kıbrıs Köy mahallelerini ziyaret ettiler.

'İkizdere’nin İkizi Ankara Mamak’ta'
  • 01 Haziran 2021, Salı 20:29

Bölge halkının taş ocaklarının çevre ve insan sağlığını tehdit eden uygulamalarına dair şikayetlerini dinleyen heyet ocakları yerinde incelediler.

İlk olarak Kutludüğün mahallesine geçen İYİ Parti heyeti mahalle muhtarı Mustafa Kılıç, Kutludüğün Derneği Başkanı Ahmet Akbıyık ve mahallelilerle birlikte taş ocakları mevkiine giderek incelemelerde bulundular.

KOAH, ASTIM VE NEFES DARLIĞI KOL GEZİYOR!

İncelemelerde konuşan İYİ Partili Oral, bir süredir bu konuyu takip ettiklerini ülke gündeminin İkizdere’de gördüğü sıkıntıların benzerlerinin Ankara’da Mamak ilçesinde yaşandığını vurguladı. “İkizdere’nin ikizi Ankara Mamak’ta” diyen Oral, bölgedeki şikayetlerle alakalı Sağlık Bakanlığına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na soru önergeleri verdiklerini ve henüz cevap alamadıklarını ifade etti.

İYİ Partili Oral köylülerin KOAD, astım, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar çektiğini, misafir oldukları köylülerin toz ve kumdan rahatsız olduklarını evlerinin balkonlarına bahçelerine çamaşır dahi asamadıklarını aktardı.

Ayrıca bölgenin sıkıntılarıyla alakalı İl Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da Mamak Belediyesi’nin aldığı kararlar olduğunu ancak bunlara ilgili firmaların uymadığını ekledi. İYİ Partili Oral Bayındır barajına giden akarsuların yataklarına kaya ve kırık taş atıklarının yığıldığı bu sebeple su akışının engellendiği şikayetleri aldıklarını söyledi. Bölgede endemik bitkilerin yer aldığını bunların da korunması gerektiğini ifade eden İYİ Partili Oral konuyu TBMM gündemine taşıyacaklarını ifade etti.

ÇED RAPORUNA ESAS OLAN PROJELER UYGULANMIYOR

Yine mevkide konuşan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “TBMM’yi çıplak gözle görebildiğimiz bir alanda böyle bir çevre felaketinin olması asla kabul edilemezdir” dedi. ÇED raporlarında esas olan projelerin uygulanmadığını işaret eden Yokuş, işlemlerin bittiği alanların kapatılıp ağaçlandırılması gerektiğini ifade etti ve çevreyi göstererek “bir tane ağaç görüyor musunuz?” diye sordu.

İYİ Partili Yokuş, çevrede yaşayan vatandaşın rahatsız olduğunu ve bu tesislerin kapsamlı bir şekilde denetlenip sulama, filtreleme gibi işlemlerin yapılmasını istedi. Bunu da takip edeceklerini vurguladı.

ARKEOLOJİK SİT ALANININ YANINDA TAŞ OCAĞI

Kutludüğün’den sonra Kıbrıs Köy mahallesine geçen İYİ Parti heyetine burada da muhtar İskender Demirkan ve Kıbrıs Köy Derneği başkanı Hasan Bağ eşlik etti. Burada da taş ocaklarının olduğu bölgeye giden heyet, taş ocağı tesislerinin ve taş çıkarma alanlarının Kıbrıs köy kanyonuyla bitişik olduğunu, tesislere 1 kilometre mesafede TOKİ yerleşiminin olduğunu ve pek çok çevresel sorun olduğunu işaret ettiler.

İYİ Partili Oral, “Bayındır ve Kıbrısköy bölgesinde de pek çok tarihi, arkeolojik ve sit alanı mevcuttur. Bayındır tümülüsü, Abdal mezarlığı, Kadının Kayası, Durasan Kayası, Merdivenli Tüneli arkeolojik sit alanı, Kıbrısköy vadisi içerisinde bulunan göller sebebiyle bölge hem doğal hem de arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bu bölgelerle alakalı çeşitli tarihlerde verilmiş koruma kararları ve tesislerin bir kısmının ihlallerinin olduğuna dair resmi yazılar da ilgililere tebliğ edilmiştir. Ancak halen buralarda pek çok ihlallerin olduğu görülmektedir. Bölge taş ocakları noktasında doyuma ulaşmıştır. Buradaki tesislerin çok sert tedbirlerle yeni genişleme yapmayacak şekilde kısıtlanması gerekmektedir” dedi.

İYİ Partili Oral bölgede tarımsal faaliyetlerin ve arıcılık gibi önemli faaliyetlerin de sekteye uğradığını işaret etti.

Heyet bölge halkıyla görüştükten sonra incelemelerini tamamlayarak ayrıldılar.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık