Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6316
  • Euro 10.1343
  • GR ALTIN 492.80
  • ÇEYREK 808.58

Hüsnü Mübarek öldü!

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 92 yaşında hayatını kaybetti. 1981-2011 yılları arasında Mısır'ı yöneten Mübarek, Arap Baharı sonrası istifa edip yargılanmış ve müebbet hapse mahkum olmuştu.

Hüsnü Mübarek öldü!
  • 25 Şubat 2020, Salı 18:06

Enver Sedat'ın 1981 yılında suikast sonucu öldürülmesi üzerine cumhurbaşkanlığına getirilen ve o sıralarda fazla tanınmayan Hüsnü Mübarek'in, bunca yıl iktidarda kalabileceğini o günlerde pek az kişi düşünmüştü.

BBCTürkçe'nin aktardığı habere göre; Sedat, başkent Kahire'de İslamcı militanların düzenlediği suikast sonucu hayatını kaybettiğinde; eski hava kuvvetleri komutanı, yeni cumhurbaşkanı yardımcısı Mübarek, kılpayı hayatta kalmıştı. Çünkü saldırı anında Sedat'ın yanında oturuyordu.

Mübarek o tarihten beri altı suikast girişimine maruz kaldı - sonuncusu 1995'te Afrika zirvesine katılmak üzere Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya vardığı sırada düzenlendi.

Hüsnü Mübarek, iktidarını mermilerden kaçma becerisinin yanında, Batı'yla yakın ilişki içinde olmasına ve güçlü muhalif hareketleri bastırmasına ya da geri püskürtmesine borçluydu.

Bununla beraber ülke içindeki huzursuz ortam, bölgesel nüfuzunun zayıflaması, sağlık durumunun kötüleşmesi ve halefinin de belli olmaması, bir çoklarını Mübarek'in daha ne kadar iktidarda kalabileceğini sorgulamaya itti.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık