Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.2759
  • Euro 9.9753
  • GR ALTIN 475.81
  • ÇEYREK 780.78

Hıncal Uluç, Alparslan Türkeş anısını paylaştı!

Sabah gazetesi yazarı Hınçal Uluç, MHP'nin kurucu genel başkanı merhum Alparslan Türkeş ile ilgili bir anısını paylaştı.

Hıncal Uluç, Alparslan Türkeş anısını paylaştı!
  • 17 Ocak 2020, Cuma 17:09

Sabah gazetesi yazarı Hınçal Uluç, MHP'nin kurucu genel başkanı merhum Alparslan Türkeş ile yaşadığı bir anısı kaleme aldı. Uluç'un yazısı şu şekilde:

"Fikir ayrılığı, yaşamın güzelliğidir.

Tartışmak da keyfi..

Necip Fazıl, bu ülkede sağcıların ve İslamcıların lideri bilinir.

Mehmet Barlas onun bir anısını yazdı.

60’lı yılların o en müthiş solcusu Çetin Altan’la korkunç polemikleri olmuş sütunlarda.

Necip Fazıl ölçüyü kaçırırmış zaman zaman..

Sonra da Çetin Ağabey’i evinde ziyaret eder ’Sen yazdıklarıma aldırma. Beynimin içinde yarasalar, kanatlarını ufuklara vura vura savaşıyor ve kanıyorlar. Sadece sen anlarsın bunu’ dermiş.

Şaşmadım.

Fikirlerini, yaşamını günahım kadar sevmediğim, ama şiirlerine bayıldığım Necip Fazıl, Nazım Hikmet’i cezaevinde en çok ziyaret eden arkadaşıydı.

Nazım’a, bu ziyaretlerden birinde ‘İsmet Paşa’nın yerinde olsam, seni önce asar, sonra gider mezarında ağlardım’ deyişi ünlüdür.

O günlerde, sanat ve siyaset gerçekten çok ayrıydı.

Mesela, Deniz Harp Okulu olaylarında isyan çıkarmaktan ve o zaman yasak olan komünistlikten suçlu olarak hapiste yatan Nazım Hikmet’in ’Salkım Söğüt, Bahri Hazer, Kuvayi Milliye’ başta en ünlü şiirleri, cumartesi geceleri Bandırma’da bizim evde (1940’lı yılların sonları) koro halinde ezberden okunurdu.

Okuyanlar da, daha sonra birlikte Milliyetçi Hareket Partisi’ni kuran, Genel Sekreteri ve Başkanı olan Babamla, Aslan Amca.. Yani Türkeş!.

Türkeş’i ’Milliyetçi’ diye tabutluklarda yatıran polis bizim evi bassa ve onu ezberden Nazım okurken bulsa, ne yapardı acaba?.

Ama kimse basmadı.. Aylarca devam etti, Nazım geceleri, hem de nasıl Milliyetçi evimizde..

Çünkü, babam o zaman öyle öğretmişti bize..

Sanat sanattır. Siyaset de siyaset!?”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık