Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8267
  • Euro 10.3356
  • GR ALTIN 496.73
  • ÇEYREK 815.2

Her 3 kişiden 1'i bu yıl ekonominin daha kötüye gideceğini düşünüyor!

Ipsos tarafından gerçekleştirilen "Türkiye Barometresi Araştırması Yeni Yıl Raporu” sonuçlarına göre Türkiye'deki ekonomik endişeler artıyor.

Her 3 kişiden 1'i bu yıl ekonominin daha kötüye gideceğini düşünüyor!
  • 29 Ocak 2021, Cuma 15:09

Vatandaş koronavirüs salgınıyla beraber Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin etkilerini daha ağır bir şekilde hisseder oldu.

Son yapılan araştırmalara göre her 3 vatandaştan 1’i önümüzdeki dönemde ekonominin gidişatı konusunda daha da umutsuz hale geldi.

Sözcü'de yer alan habere göre dünyanın büyük badirelerle atlattığı zorlu 2020'nin ardından 2021'e ekonomik zorluklarla giren Türkiye'de koronavirüs salgını ve ekonomik kriz vatandaşı aynı ölçüde etkiliyor.

Halkın yüzde 45'i Türkiye'nin en büyük sorunu olarak ekonomiyi görürken, yüzde 45'i koronavirüs salgınını, yüzde 2'si ise eğitimi en önemli sorun olarak görüyor. Bu dönemde hane halkı bütçesinde yaşanan dramatik düşüşler ile halk indirim marketlerine koşarken, alışveriş sıklığında yüzde 11.1'lik bir düşüş yaşandı. 2021 için ise umutlar oldukça zayıf kaldı.

Her 3 kişiden 1'i bu yıl ekonominin daha kötüye gideceğini düşünürken, her 4 kişiden 3'ü ise enflasyonun ya aynı seviyede kalmasını ya da artmasını bekliyor.

EKONOMİK KORKU VE ENDİŞE DAHA DA ARTTI

Ipsos tarafından gerçekleştirilen, geçen yılın iklimi konusunda bilgi vermeyi amaçlayan “Türkiye Barometresi Araştırması Yeni Yıl Raporu” sonuçlarına göre, salgındaki pikler azaldıkça vatandaşın ana gündemi ekonomik endişeler oluyor. Vaka sayısının azaldığı yaz aylarında ekonomik kriz endişesi salgının önüne geçerken, vatandaş yeni yıla hem kriz hem de sağlık kıskacı altında girdi. Araştırmaya göre, 2018 ikinci yarısından bu yana ülkenin durumundan memnun olanların oranı yüzde 30 civarındayken, bu oran salgın öncesi dönemde 2019 yılının sonu itibarıyla yüzde 24'e gerilemişti. 2020 yılında ise bu oran tekrar yüzde 30'a ulaştı.

Etiketler: ekonomik kriz AKP

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık