Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4559
  • Euro 9.0208
  • GR ALTIN 438.36
  • ÇEYREK 719.18

HDP Kapatılsın mı?

Öcalan övgüleri, TSK'yı hedef gösterme, PKK koruyuculuğu, terörist cenazelerinde boy gösterme... Bu eylemler Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında milleti temsil ettiğini savunan HDP milletvekillerinin sicili... İki HDP milletvekili eksildi, ancak Meclis'te hâlâ varlık gösteriyorlar

HDP Kapatılsın mı?
  • 06 Haziran 2020, Cumartesi 12:52

HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından gözler, hakkında soruşturma yürütülen ve fezlekeleri bulunan diğer HDP milletvekillerine çevrildi.

HDP milletvekilleri hakkında şu anda Meclis’te çok sayıda fezleke bulunuyor. Bu dosyalardaki suçlar arasında, “Silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, terör örgütüne yardım ve yataklık, Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret etmek” ilk sıralarda.

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP'li Enis Berberoğlu ile HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın milletvekilliği düşürüldü.

KCK DAVASI SANIKLARI

Kamuoyunda "KCK ana davası" olarak bilinen dava, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık yedi yılda tamamlanmıştı. Yargılanan 154 sanıktan 111 sanık hakkında çeşitli oranlarda hapis cezası, 43 sanık hakkında ise beraat kararı verildi. HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları burada 'Terör örgütü üyeliği' nedeniyle ceza almıştı. Güven'e 6 yıl 3 ay, Farisoğulları'na da 9 yıl hapis cezası verilmişti. Cezalar, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onandı.

Dairenin gerekçeli kararında o dönem DTK Genel Başkanı olan Leyla Güven ile ilgili şunlar belirtiliyor: “Her ne kadar legal siyasi faaliyette bulunduğunu iddia etmişse de sanığın legal faaliyet yanında, legal görünüm altında illegal faaliyette bulunduğu, Özgür Belediyecilik Modelinin KCK sözleşmesi ve yasadışı terör örgütü sözde lideri Öcalan’ın fikirleri doğrultusunda geliştirildiği, yasal görünüme sahip olunması için çalışıldığı bu amaçla siyasi parti adına kararlar çıkarıldığı ancak bu modelin tartışıldığı Demokratik Toplum Kongresinin (DTK) doğrudan PKK/KCK terör örgütünün talimatları doğrultusunda hareket ettiği tespit edilmiştir.”

'KCK'YA GELİŞMELERİ AKTARIR'

Farisoğulları da KCK Ana davasında yargılandığı sırada DTP Başkan Yardımcısıydı. Yargılandığı davada bir gizli tanık hakkında şu iddialarda bulunmuştu: “Bu kişiyi, terör örgütü adına Diyarbakır'da faaliyet gösterdiği sırada tanıdım. Çok etkili bir isimdir. Propaganda ve ajitasyon yönü çok iyidir. DTP içindeki sorunları, gelişmeleri KCK'ya aktaran isimdir. KONGRA-GEL'in ara dönem kararlarından Edi bese'yi hayata geçiren Türkiye meclisinde yöneticidir.”

İki ismin sicili vekilliklerinin düşmesine neden olan davadan daha kabarık.

ÖCALAN İÇİN AÇLIK GREVİ

Leyla Güven hakkındaki terör davaları nedeniyle tutuklu olduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan için 8 Kasım 2018’de açıklık grevine başlamış ve sağlık sorunları nedeniyle 25 Ocak 2019’da tahliye edilmişti. Güven tahliye edildikten sonra, şu ifadeyi kullanmıştı: "Kürt sorunu devam ettikçe gerillaya katılım da olacak, çatışma da olacak, savaş da olacak." Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bu ifadeler nedeniyle Güven hakkında soruşturma başlatmıştı.

ÖCALAN'IN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADILAR

Güven, Nisan 2017'de Abdullah Öcalan'ın 68'inci 'doğum yıldönümü' kutlamasına katılmıştı. O dönem Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı olan ve güvenlik güçlerinin engellemelerine rağmen Halfeti Ömerli'ye giderek sözde kutlamaya katılan Leyla Güven gözaltına alındı. Bir önceki yıl da yine Öcalan'ın doğumgünü öncesi Şanlıurfa Halfeti'ye gelen içinde Leyla Güven'in de olduğu grup Öcalan’ın anne ve babasının mezarını ziyaret edip, dua okumuştu.

2017'de Diyarbakır'da yapılan DTK 8'inci Olağan Kongresi'nde Abdullah Öcalan fotoğrafları asılmış, terör örgütünü öven konuşmalar yapılmıştı. Güven burada yeniden DTK eş başkanlığına seçilmişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı kongrede 'terör örgütü propagandası yapıldığı' gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

Güven, Ocak 2018'de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin paylaşımları üzerine tutuklandı. Güven’in DTK’daki çalışmaları gözönüne alınarak “Örgüt kurmak ve yönetmek” suçlaması yöneltildi.

KARAYILAN'IN TALİMATIYLA AÇIKLAMA

KCK'nın sözde yürütme konseyi üyesi Murat Karayılan’ın “Türk Devletinin Afrine Saldırması üzerine tüm halkımızın seferber olması gerekir” yönünde açıklaması üzerine Leyla Güven şunları söylemişti: “İsteseler de istemeseler de bir kişi kalıncaya kadar Kobani'ye sahip çıkma ruhuyla Afrin'e de sahip çıkacağız. Halkımıza çağrıda bulunuyoruz. Eğer bugün Afrin'de bir şey olursa eskiden olduğu gibi ayağı kalkacağız. Yine halkımıza çağrıda bulunuyoruz. Eğer Rojava'da bir kırılma yaşanırsa herkes bilsinki dört parça Kürdistan üzerinden kırılma olacaktır. Türkiye ateşle oynuyor. Eğer iç savaş çıkarsa zaten o zaman da hiç kimse bu savaşın önünde duramaz.”

HDP, Güven'in tahliyesine dayanak olması için cezaevindeyken seçilecek sıradan milletvekili adayı olarak göstermişti.

EREN'İN KATİLİNİN CENAZESİNDE

HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Remziye Tosun hakkında, 15 yaşındaki Eren Bülbül’ü şehit eden teröristlerden kırmızı listede aranan PKK’nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu "Zeynel" kod adlı Mehmet Yakışır’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. HDP Genel Merkezi de 'Milletvekillerimizle gurur duyuyoruz' açıklaması yapmıştı.

YAKALANIP CEZAEVİNE KONULDULAR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, milletvekilliği düşürülen ve hakkında yakalama kararı çıkartılan HDP'li Leyla Güven ve HDP'li Musa Farisoğulları gözaltına alındı. Yakalama kararı doğrultusunda Farisoğulları, Diyarbakır-Şanlıurfa karayolundaki uygulama noktasında gözaltına alındı. Kesinleşen hapis cezasını çekmek üzere çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda Güven de Diyarbakır'daki evinde yakalandı. Güven ve Farisoğulları, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. Adliyedeki işlemlerinden sonra tutuklanan Leyla Güven, Yüksek Güvenlikli Kadın Kapalı Cezaevi'ne, Musa Farisoğulları ise D Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

FEZLEKESİ OLMAYAN YOK GİBİ

Bugüne kadar HDP'li milletvekillerinin tamamına yakını hakkında farklı tarihlerde fezlekeler hazırlandı. İşte isimler: Sezai Temelli, Pervin Buldan, Berdan Öztürk, Remziye Tosun, Gülüstan Kılıç Koçyiğit, İmam Taşçıer, Semra Güzel, Ayşe Acar Başaran, Züleha Gülüm, Hüda Kaya, Alican Önlü, Ömer Öcalan, Murat Sarısaç, Ayşe Sürücü, Mensur Işık, Şevin Coşkun, Necdet İpekyüz, Muazzez Orhan, Ebrü Günay, Hakkı Saruhan Oluç, Tulay Hatumoğulları Oruç, Pero Dündar, Said Dede, Kemal Bülbül, Nimetullah Erdoğmuş, Salihe Aydeniz, Dersim Dağ, Nuran İmir, Kemal Peköz, Meral Danış Beştaş, Rıdvan Turan, Serpil Kemalbay Pekgözü, Dirayet Dilan Taşdemir, Feleknas Uca, Hişyar Özsoy, Habib Eksik, Abdullah Koç.

HER OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMALARI VAR

Bazı HDP milletvekilleri hakkında yürütülen soruşturmaların farklı dönemlerde yaşanan ayrı ayrı olaylar olması da dikkat çekiyor. Bugüne kadar açılan soruşturmalar genellikle “terör örgütü propagandası yapmak", "suçu ve suçluyu övmek", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılamak" suçları kapsamında yapıldı.

PERVİN BULDAN-SEZAİ TEMELLİ

İki isim 11 Şubat 2018'de Öcalan fotoğraflarının donatıldığı salonda HDP eş genel başkanlığına seçilmişti.

Geçen yıl bu görevlerini sürdüren Sezai Temelli ve Pervin Buldan, Türkiye'nin Suriye'de PKK/PYD'ye karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nı hedef almıştı. Yaptıkları açıklamada terörle mücadelemize 'meşru olmayan savaş' diyen diyen Buldan ve Temelli hakkında 'Terör örgütü propagandasından' soruşturma başlatılmıştı. Aynı dosyada HDP milletvekilleri Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Leyla Güven, Berdan Öztürk de şüpheli olarak yer aldı.

'ÖCALAN'A SELAM OLSUN'

Van İpekyolu'nda 15 Ekim'de konuşan Eş Genel Başkan Sezai Temelli, “Bizi güçlü kılan mücadelemizdir. Fikirler tecrit edilemez. Bu fikriyata da bu mücadeleye de İmralı'ya da sayın Öcalan'a da selam olsun. İşte bu fikirlerden, barıştan, demokrasiden korkuyorlar. Korktukları için de tecrit var” demişti.

'OY VERİRKEN AKLINIZA ÖCALAN GELSİN'

Dönemin HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ağrı HDP İl Teşkilatı toplantısındaki konuşmasında 24 Haziran seçimleri için şunları söylemişti: “Sandık başına gittiğiniz zaman elinizi vicdanınızın üzerine koyun ve oyunuzu attığınız zaman aklınıza Selahattin Demirtaş gelsin, oyunuzu attığınız zaman aklınıza Figen Yüksekdağ gelsin, elinizi vicdanınıza koyun, oyunuzu attığınız zaman şu anda İmralı Cezaevi’nde tecrit altında olan sayın Abdullah Öcalan gelsin.”

İMRALI TUTANAĞI: BAŞKANIM

2014'te İmralı'da terör örgütü elebaşı Öcalan ile BDP heyetinin (Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder) görüşme tutanaklarını yayımlamıştı. 17 Ağustos 2013 tarihindeki 9’uncu görüşmenin tutanağına göre heyettekiler Öcalan’a “Başkanım” sözleriyle hitap etti. Tutanaklarda Öcalan'ın Meclis faaliyetleri için BDP'lilere talimatları da yer aldı.

MASUM HENDEKLER!

FOX TV, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi 'Liderler Fox'ta' programı için HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'yi konuk etmişti. Buldan, canlı yayında terör örgütü PKK'nın doğu güneydoğu illerinde özerklik ilan etmek için açtığı hendekleri şöyle savunmuştu: “Halk kendini korumak için hendek kazdı. Hendek meselesini barışçıl yollarla çözmek için çok uğraştık.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Temelli'nin görevi Mithat Sancar'a bıraktığı HDP kongresi hakkında soruşturma başlatmıştı. 23 Şubat 2020 tarihinde Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen HDP 4. Olağan Kongresi’nde, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın geçmiş tarihlerde çekilmiş fotoğrafları ile hazırlanmış bir slayt gösterilmişti.

SERPİL KEMALBAY

HDP’nin ‘Tecrite karşı özgürlük mitingi’ sloganıyla düzenlediği mitingde o dönemki HDP Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay konuşmuş Öcalan’ın demokratik siyasetin önünü açmaya çalıştığını savunmuştu: “Öcalan’ın projesi demokratik siyasetin önünün açılması projesidir.”

İzmir'de geçen yıl yapulan Nevruz kutlamasında PKK lehine sloganlar atılmıştı. Kutlamada konuşma yapan HDP'li milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Serpil Kemalbay ve Feleknas Uca hakkında terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan için 'Sayın Öcalan' dedikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

MURAT SARISAÇ

Bu yıl şubat ayında terörist Y.D'nin örgüte eleman temin etmeye yönelik faaliyetlerde bulunduğu bilgisi üzerine güvenlik güçleri harekete geçti. Ekipler, yürüttükleri teknik takip sonucu Y.D'nin HDP Van Milletvekili Sarısaç'ın evinde kaldığını belirledi. Fiziki takip için Sarısaç'ın evinin yakınında bekleyen polis ekipleri, evden çıkan Y.D. ile Murat Sarısaç'ın bindiği otomobili takip etti, ardından aracı durdurarak terörist Y.D'yi gözaltına aldı. Olay MOBESE kameralarına da yansıdı. HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç hakkında 'terör örgütüne yardım ve yataklık' suçundna soruşturma başlatıldı.

DERSİM DAĞ

Abdullah Öcalan için ölümü göze alan ve süresiz açlık grevi yapan HDP'li milletvekillerinden biri. Talebi: 'Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın.' Leyla Güven'in Öcalan için yaptığı açlık grevine destek açıklamaları nedeniyle de Dağ hakkında fezleke hazırlanmıştı. Öte yandan Dağ'ın kardeşi Mazlum Dağ, Erbil'de diplomatımız Osman Köse'yi silahlı saldırı ile şehit etmişti.

İMAM TAŞÇIER

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer hakkında, Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava 2019'da karara bağlandı. Mahkeme heyeti, İmam Taşçıer’e “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 3 yıl 1 ay, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak” suçundan ise 10 ay hapis cezası verdi.

ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sincan Ceza İnfaz Kurumunda koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan tutuklu olduğu yönünde yalan bir paylaşım yapan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruşturma başlatmıştı.

REMZİYE TOSUN

Son dönemde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla soruşturma başlattı. Tosun Diyarbakır'da bazı mahallelerde yaya dolaşarak, halka sesleniyordu: "Hükümet istiyor ki Kürt halkı ölsün. Bu yüzden Hükümet burada halkı için tedbir almıyor. Alınan tedbirler yetersizdir."

TERÖRİST CENAZESİNE KOŞARAK GİTTİLER

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 2017'nin Kasım ayında “aranan teröristler listesi”nde kırmızı kategoride yer alan, sözde "PKK/KCK Beşli Yürütme Konseyi" üyesi, "Delal Amed" kod adlı terörist Hülya Eroğlu'nun Diyarbakır'daki cenazesi ve taziyesine katılan HDP'li milletvekilleri hakkında soruşturma başlattı.

O vekiller şunları: Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Berdan Öztürk. Şırnak'ın Cizre ilçesinde, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülüp Erzurum'un Tekman ilçesinde defnedilen bir teröristin de aralarında bulunduğu 5 PKK'lı teröristin cenazelerine katılan HDP Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Berdan Öztürk, "terör örgütünün propagandası yapmak" suçundan yargılanmıştı. Haklarındaki iddianamede “terörizmi yüceltmek amacıyla terörist cenazelerine katıldılar” denildi.

Yurt

 

Etiketler: hdp PKK AKP

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık