Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9331
  • Euro 18.4099
  • GR ALTIN 1039.3
  • ÇEYREK 1710.6

Haiti Devlet Başkanı'na yönelik suikasttan ABD ajanları çıktı!

Haiti makamları, Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin öldürülmesinden sonra tutuklanan 26 şüpheliden ikisinin ABD adına çalıştıklarını açıkladı.

Haiti Devlet Başkanı'na yönelik suikasttan ABD ajanları çıktı!
  • 13 Temmuz 2021, Salı 22:15

Joseph Vincent ve James Solages isimli ABD'lilerin muhbir olarak çalıştıkları ve birinin ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi (DEA) adına faaliyet yürüttüğü tespit edildi. 

DEA ise, yakalananların 'hiçbirinin kendi adına hareket etmediğini' iddia ederken, şüphelilerden birini yetkili makamlara teslim olmaya çağırdıklarını ve konuyla ilgili olarak Haiti hükümetini bilgilendirdiklerini açıkladı.

Günboyu'nun aktardığı habere göre; Pazartesi günü ise, soruşturmaya yakın bir kaynağın yaptığı açıklamada, tutuklanan iki kişi, müfettişlere 'Moise için tutuklama emri aldıklarını bildirilen Kolombiyalı bir komando birliği için tercüman olduklarını' söyledi.

Şüphelilerden James Solages'in, bir süre Haiti'deki Kanada büyükelçiliğinde 'koruma şefi' olarak çalışan 'sertifikalı bir diplomatik ajan' olduğu da söylendi.

Haiti'nin 53 yaşındaki Devlet Başkanı Moise, 7 Temmuz'da silahlı kişilerce evine düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmiş, eşi Martine Moise yaralanmıştı.

Moise'nin evinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesinin ardından geçici Başbakan Claude Joseph, ülkede acil durum ilan etmişti.

Moise'nin, öldürülmeden önce suikastçılar tarafından işkenceye maruz kaldığı ortaya çıktı.

 


yukarı çık