Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6316
  • Euro 10.1343
  • GR ALTIN 492.80
  • ÇEYREK 808.58

Gazetecilerden üçüne tahliye, üçünün tutukluluğuna devam kararı

O davada flaş gelişme...

Gazetecilerden üçüne tahliye, üçünün tutukluluğuna devam kararı
  • 24 Haziran 2020, Çarşamba 22:07

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunun ifşa edilmesine ilişkin soruşturma kapsamında 6 gazeteci mahkeme karşısına çıktı.

3 GAZETECİYE TAHLİYE

Mahkeme Barış Terkoğlu, Aydın Keser ve Ferhat Çelik'e adli kontrol şartıyla tahliye kararı verdi.

3 GAZETECİYE TUTUKLU KALACAK

Murat Ağırel, Barış Pehlivan, Hülya Kılıç tutukluluğunun devamına karar verildi. Bir sonraki duruşma tarihi ise 9 Eylül olarak belirlendi.

MURAT AĞIREL'İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA:

Ağırel'in avukatı Ruşen Gültekin'in mahkeme sonu yaptığı açıklama şu şekilde: 

"Malum gazeteciler denen bir dava vardı. Bu davanın duruşmasına girdik, 34’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılama başladı. Suçlama, MİT Kanunu 27’nci maddenin, 3 fıkrasının 1’nci cümlesine ait devlet sırlarını ifşa dediğimi madde ile ilgili. Başkan önce sanıkların, daha sonra ise avukatların hikayesini aldı. Bu şekilde devam eden bir süreç oldu. Tüm sanıklar, tarihe geçecek savunmalar yaptı. Bizler de bu suçlamaların doğru olmadığını, yargılamaların yanlış bir temelde yürüdüğünü, her iki suçlamanın da aslında sanıklara uymayacağını anlattık. Mahkeme bizi dinledi, bu savunmalar karşısında tutuklu sanıklardan yarısının tahliyesine karar verildi. Devam edenler Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve Barış Pehlivan oldu. Bu da aslında MİT Kanunu’na aykırılık ile ilgili bir durumu ifade ediyor. Mahkeme heyeti bizi dinledi, biz yargıya inanmaya devam edeceğiz. Bu davanın da kötü bir iddianame ile tarihe geçecek bir süreç olacağına inanıyoruz. Soruşturma sırasında Cumhuriyet savcılıklarının büyük hatalar yaptığını söyledik. Buna temel olarak da TCK 277’de siyasilerin, savcıların üzerinde hüküm kurmasına izin verilmiştir. 277’de yapılan değişikliklerle, siyasilerin Cumhuriyet savcılarını serbest bırakması kararlaştırılmıştır. Bu hepimizin özgürlüğü için tehlikelidir. Yarın siz de ben de yargılanırken bu savcı bağımsız değildir. Eskiden yargıyı etkileme suçu vardı ancak FETÖ’cüler bunu kaldırdı. Zaten günümüzde FETÖ yargısının devam ettiğini söylememiz bununla ilgili. Evrensel yargıda, savcılara müdahale edilmesi, yargıyı bağımsız kılmaz. Bu yüzden soruşturmada büyük yanlışlar yapıldı. Siyasi etkiye açıktı. Bu sebepten dolayı kötü iddianame, kötü bir savdı. Bu şu anda yargılama sırasında bizler tarafından bir akla oturtulmuş. Mahkemenin ara günü olmadığından 9 Eylül’e gün verdi."

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık