Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.2441
  • Euro 8.8678
  • GR ALTIN 416.05
  • ÇEYREK 682.97

Gayrimenkulde 'rant vergisi' başladı!

İmar planı değişikliği sonucu değeri artan gayrimenkuller için artık 'rant vergisi' alınacak. Değer artışından taşınmazların sahipleri pay alamayacak.

Gayrimenkulde 'rant vergisi' başladı!
  • 17 Eylül 2020, Perşembe 12:34

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca imar planı değişikliklerinden kaynaklı değer artışından ek vergi alınmasına yönelik ‘İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

20 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan torba yasayla İmar Kanunu’na Ek Madde 8 eklenmişti.

Bu maddeyle herhangi bir taşınmazda, imar geçmesi sonucu oluşan değer artışının sahibi tarafından ‘değer artışı payı’ olarak ödenmesi hükme bağlanmıştı.

Dün yayımlanan yönetmelikle bu değer artışının tespit edilmesi, dağıtılmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

FİYAT TAKDİR KOMİSYONU BELİRLEYECEK

Yönetmelik kapsamında plan değişikliğinden kaynaklı değer artış payı fiyat takdir komisyonlarınca arsa değeri üzerinden hesaplanacak.

 Değer artış payınının dağılımı şu şekilde olacak:

“Büyükşehir belediyesinin olduğu illerde yüzde 25’i büyükşehir belediyesine, yüzde 25’i ilgili ilçe belediyesine, yüzde 25’i bakanlığın Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına, yüzde 25’i Hazineye. Büyükşehir belediyesi olmayan illerde yüzde 40’ı imar planı değişikliğini onaylayan idareye, yüzde 30’u bakanlığın Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına, yüzde 30’u Hazineye aktarılacak.

Bakanlıkça onaylanan imar planı değişikliğinden kaynaklanan değer artışının yüzde 75’i bakanlığın Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına, büyükşehir belediyesinin olduğu illerde yüzde 15’i büyükşehir belediyesine, yüzde 10’u ilgili ilçe belediyesine, büyükşehir belediyesi olmayan yerlerde ise Bakanlık payının dışındaki kalan değer artış payının tamamı plan değişikliğinin yapıldığı yerdeki ilgili idareye, imar planı değişikliğinin diğer genel bütçeli yetkili idarelerce onaylanması durumunda ise değer artış payının tamamı Hazine hesabına aktarılacak.”

Yeni düzenlemeye göre, kişi ya da şirketler sahibi oldukları taşınmazın imar planının değiştirilmesini, örneğin kat izninin artırılmasını ya da konut iken sağlık ya da eğitim kurumu, otel ve benzeri gibi fonksiyonunun değiştirilmesini isterse ve bu yolla taşınmazın değeri artarsa, artan değer üzerinden rant vergisi ödeyecekler. Çok ortaklı arsalarda ise plan değişikliğini arsa sahiplerinin tamamının talep etmiş olması gerekecek.

Duvar


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık