Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.8596
  • Euro 16.6819
  • GR ALTIN 931.49
  • ÇEYREK 1532.7

Filistinli gencin Doğu Türkistan çağrısı büyük takdir topladı

Doğu Türkistan’da Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikaları soykırım boyutlarına ulaştı. Başta Batılı ülkeler olmak üzere Doğu Türkistan’da yaşananları soykırım olarak niteleyen parlamento kararları çıkarıldı. Filistin bir gencin, Doğu Türkistan’da milyonlarca insanın yaşanan zulme ses çıkaramadığını dile getirerek, Doğu Türkistan’a destek verdi.

Filistinli gencin Doğu Türkistan çağrısı büyük takdir topladı
  • 25 Mayıs 2021, Salı 17:08

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da işlediği ağır insan hakları ihlalleri giderek dünya kamuoyunun daha çok gündemine geldi.

İslam dünyasının bir çok alanda sessizliğini koruduğu baskı ve asimilasyon politikasına karşı, Filistinli bir gencin Kudüs’ten Türkçe verdiği mesaj büyük takdir topladı.

İşte o gencin açıklamaları:

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

"Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır."


yukarı çık