Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 13.5093
  • Euro 15.2805
  • GR ALTIN 796.27
  • ÇEYREK 1307.7

Feridun Bahşi: 'Hayalimdeki Çin' Resim Yarışması Türk Milletini derinden yaralamıştır

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), “Hayalimdeki Çin” konulu resim yarışması düzenlemesine tepkiler devam ediyor. Türkiye’deki Doğu Türkistanlılar, skandal yarışmayla ilgili “Çocuklar Uygurlara zulmeden Çin’i hayal etmesin” çağrısı yaptı. Diğer yandan, İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi de konuyla ilgili TBMM Genel Kurulu’na soru önergesi verdi.

Feridun Bahşi: 'Hayalimdeki Çin' Resim Yarışması Türk Milletini derinden yaralamıştır
  • 09 Mayıs 2021, Pazar 0:51

Çin’in Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikaları, artık tüm dünya tarafından kabul edilen bir gerçek haline geldi.

Doğu Türkistan’da özellikle 2017’den bu yana toplama kampları eliyle kültürel, sosyolojik ve politik bakımdan ağır insan hakları işleniyor.

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı toplama kampı mağdurları da bu durumu dönem dönem hatırlatmak ve Türkiye kamuoyunda yer edinmek için mücadele veriyor.

Bu konuda, gündemdeki en güncel konulardan birisi, MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Hayalimdeki Çin” başlıklı resim yarışması oldu.

Vicdanları yaralayan bu yarışmayla ilgili, başta Türkiye’deki Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri olmak üzere pek çok çevreden tepki geldi.

MİLLETVEKİLİ BAHŞİ: HAYALİMDEKİ ÇİN RESİM YARIŞMASI TÜRK MİLLETİNİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR

Konuyla ilgili, İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kuruluna soru önergesi verdi. Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin Türk milletinin vicdanını rahatsız ettiğini kaydeden Bahşi, soru önergesinde “Türk çocuklarına soykırımcı Çin güzel gösterilmesin” ifadelerini kullandı.

Bahşi’nin Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine dikkat çektiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı insanlık dışı politikalara birçok ülke yaptırım kararı almıştır. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi bir tepki ve yaptırım kararı almaması ve üzerine birde Milli Eğitim Bakanlığı’nın Orta öğretim kurumları öğrencileri arasında düzenlediği “Hayalimdeki Çin” Resim Yarışması Türk Milletini derinden yaralamıştır.“

“HAYALİMDEKİ ÇİN” KONULU RESİM YARIŞMASI, TEPKİLERE NEDEN OLDU

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “Hayalimdeki Çin” konulu skandal bir resim yarışması düzenlemesi tepki çekti.

Türkiye Uygur Hareketi, skandal resim yarışması nedeniyle “Çocuklar Uygurlara zulmeden Çin’i hayal etmesin” çağrısında bulundu.

Türkiye’deki Doğu Türkistanlılar, “Hayalimdeki Çin” konulu resim yarışmasıyla bağlantılı olarak, Çin’in işlediği hak ihlallerine dikkat çekmek üzere çizdikleri resimleri sosyal medya üzerinden paylaşıyor.

QHA

 


yukarı çık