Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4445
  • Euro 10.0241
  • GR ALTIN 493.72
  • ÇEYREK 802.86

Esnaf destek ödemesi kimlere yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan esnaf destek paketi olumlu karşılansa da kapsamı konusunda eleştirilere yol açtı.

Esnaf destek ödemesi kimlere yapılacak?
  • 18 Aralık 2020, Cuma 12:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın esnafa kira desteği ile gelir kaybı desteği için hazırlıklara başlandığını açıklaması, salgın döneminde zor günler geçiren esnafı sevindirmişti.

Ancak destek paketi, olumlu karşılansa da kapsamı ve ücreti konusunda eleştirilere yol açtı.

Milligazete'de yer alan habere göre; Bu eleştirilerden ilki destek ödemelerinin azlığı ikincisi ise esnaf destek ödemesinde ayrımcılık yapıldığı yönünde.

Erdoğan, Esnaf destek ödemesinden faydalanacak sektörleri de sıralarken yardımın büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira olacağını belirtti.

Yardım miktarına ilişkin olarak "Esnafa destek ödemesi altında sadaka dağıtılacak" eleştirilerine neden oldu.

Covid-19 salgınının başında kredi verilerek borçlandırılan esnafın borçlarını ödeyemediği bir çok iş yeri için haciz kararı alındığına dikkat çeken uzmanlar yapılan yardımla adeta dalga geçildiğini kaydediyor.

ESNAF DESTEK ÖDEMESİ KİMLERE YAPILACAK?

Hibe şeklinde verilecek destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacak.

Açıklanan pakette 5 milyar TL’yi bulan kira desteği ve kira stopajının indirim sürelerinde süre uzatma gibi destekler yer aldı.

ESNAF NE İSTİYOR?

Öte yandan 200 bini bulan restoran ve kafelerin temsilcileri turizm belgeli işyerlerine sağlanan destek kapsamına alınma ve AVM’lerden tazminatsız çıkış hakkı talebinde bulunurken, esnaf ve sanatkârlar ise vadesi gelen ödemelerde erteleme, vergi borcu yapılandırmalarında da uzatma istiyor.

İşçisinin maaşını, dükkanının kirasını ödemekte zorlanan esnaf ayrıca 31 Aralık’ta süresi dolacak olan vergi borcu yapılandırmasının süresinin uzatılmasını isterken salgın nedeniyle alınan kredi borçlarının faizsiz ertelenmesini talep ediyor.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık