Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.5522
  • Euro 16.2262
  • GR ALTIN 906.69
  • ÇEYREK 1492.2

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Sedat Peker'in iddialarını değerlendirdi

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Sedat Peker'in iddialarını değerlendirdi. Peker'in 1990'lı yıllardan itibaren günümüze kadar gelen gelişmelerden örnekler verdiğini anımsatan Öneş, yaşanan kavgayı "Bu konuşma olayı; hukuk sisteminin zayıfladığı, devlet kurumsal yapılarının çözüldüğünü gösteriyor" dedi.

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, Sedat Peker'in iddialarını değerlendirdi
  • 11 Mayıs 2021, Salı 20:31

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş Sedat Peker'in iddialarını değerlendirdi.

"Bu tamamen tarafsız ve bağımsız yargı sisteminin ortadan kalktığı, güvenlik sistemindeki zafiyetlerinin oluşması ve maalesef bazı örnekler, siyasette bu grupların kullanma ihtimalinin de ortaya çıktığını gösteriyor" diyen Öneş, son dönemde bazı gazeteci ve siyasetçilere yönelik saldırıların arkasında bu grupların kullanılıp kullanılmadığının da araştırılmasını istedi.

"SUSURLUK'U AŞAN BİR DURUM"

Öneş, "Çakıcı ve Mehmet Ağar ekibinin yeniden alan hâkimiyeti kazanması, yeniden Susurluk dönemine mi geçildiğini gösteriyor? sorusu üzerine ise "Susurluk dönemindeki yapıyı aşan bir durumun ortaya çıktığını düşünüyorum. Susurluk döneminde devlet içindeki kirlenmiş yapılar olduğu kadar, bunları temizlemek isteyen kurumsal yapılar da vardı. Ama devlet içinde gene siyasi bağlantıları olan dar çerçevede olmasına rağmen illegal yapılarını yürütebilen bu tip örgütsel yapılar ortaya çıkmıştı. Bugün böylesine yapılarla ilişkilerin siyasetçiler tarafından sergilendiği bir dönemi de ortaya çıkarıyoruz. Siyasetin açıkça Peker ve Çakıcı grubuyla olan ilişkileri ortada. Böylesi yapılar için af yasası çıkarıldı. Onun için Susurluk dönemini aşan bir durum var, diyorum" yanıtını verdi.

Çakıcı-Ağar yapısının şu an hangi siyasi kanada yakın olduğuna ilişkin soruya da cevaplayan Öneş, "Erdoğan iktidarının çürümekte olduğunu herkes görüyoruz. Bunun telaşının AKP üzerinde de olduğunu değerlendirebiliyoruz. Ama buna rağmen özellikle siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın olduğun bir ortamda, hukuk sisteminden uzaklaşılan bir ortamda, bu tip yapılarla ilişkilerin geliştiğini de görebiliyoruz. O bakımdan bunu Bahçeli veya AKP iktidarının bağlantısının ağırlıklı olduğu şeklinde değil, gelişmeleri gören bilenlerin bir ittifakı olan sonuçlar olarak bakıyorum" görüşünü aktardı.

 

Saadettin Tantan'dan çarpıcı açıklamalar! Saadettin Tantan'dan çarpıcı açıklamalar!

İçişleri Bakanlığı'ndan Sedat Peker açıklaması İçişleri Bakanlığı'ndan Sedat Peker açıklaması

Kaynak: Günboyu

yukarı çık