Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5368
  • Euro 10.1458
  • GR ALTIN 495.68
  • ÇEYREK 802.86

Eski HDP Milletvekilinin Başına 10 Milyon TL Ödül kondu

PKK'nın siyai uzantıı HDP’nin 26’ncı dönem Van Milletvekili Nadir Yıldırım’la, Demokratik Bölgeler Partisi’nin eski Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, İçişleri Bakanlığı'nın terörden arananlar listesinde, 10 milyon lira ödüllü kırmızı kategoriye alındı.

Eski HDP Milletvekilinin Başına 10 Milyon TL Ödül kondu
  • 01 Haziran 2021, Salı 21:53

İçişleri Bakanlığı’nın “Terör suçlarının ortaya çıkarılmasına veya delillerin ele geçirilmesine ya da suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara verilecek ödül hakkında yönetmelik'' uyarınca hazırlanan listede, PKK, IŞİD, DHKP-C, FETÖ gibi örgütlerin mensupları ye alıyor. Listenin en çok arananları kapsayan kırmızı listesine bu kez iki siyasetçi eklendi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK ana davasında yargılanan Yıldırım ve Yüksek, haklarında yakalama kararı çıkarılınca yurtdışına gitti.

5 yıl tutuklu yargılandıktan sonra 2014'te tahliye edilen Yıldırım, 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP'den milletvekili seçildi.

KCK Ana davasındaki dosyası ayrılan Yıldırım’ın yargılanması devam ederken savcı, Yıldırım’ın KCK Türkiye Meclisi sözcüsü olarak görev yaptığını belirtmişti.

KCK ana davasında 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 yıl, 5. Ağır Ceza Mahkemesince de 8 yıl 9 ay olmak üzere toplam 29 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan eski DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de PKK sözcüsü gibi çalışan isimlerden biri olmakla suçlanıyor.

Liste Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığınca, elde edilen bilgiler ve yapılan operasyonların sonuçlarına göre sık sık güncelleniyor.

VOA


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık