Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 13.4912
  • Euro 15.2117
  • GR ALTIN 799.71
  • ÇEYREK 1314.0

Eski AKP'li vekil: Hikayenin sonuna yaklaşıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başında olduğu AK Parti iktidarına toplumun geniş kesimlerinden büyük tepkiler gelmeye başladı. Ayrıca AK Parti toplumsal desteği ise hızla eriyor.

Eski AKP'li vekil: Hikayenin sonuna yaklaşıldı
  • 08 Aralık 2021, Çarşamba 11:31

Karar gazetesi yazarı ve eski AK Parti Milletvekili Mehmet Ocaktan, ortaya çıkan derin ekonomik kriz sonrasında AK Parti'ye yönelik toplumsal desteğinin zayıflamasıyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Ocaktan, "AK Parti aslında neyi kaybetti?" başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki iktidarı için "Kaderin cilvesine bakın ki AK Parti’nin iyi günlerinde muhalefet ne söylese iktidara yarıyordu. Şimdi ise artık işler tersine döndü, iktidarın telaşla yaptığı her şey muhalefete yarıyor…" dedi.

İşte Mehmet Ocaktan'ın yazısında öne çıkan bölüm şu şekilde:

"Bu soruya sağlıklı bir cevap oluşturabilmek için AK Parti’nin geçmiş dönemiyle bugün içinde bulunduğu çaresizlik halini analiz etmekte yarar var.

Yıl 2007, AK Parti’den Bursa milletvekili adayı oldum. Seçim çalışmaları başladığında köylere, kasabalara, mahallelere giderken zihnimde hep bir endişe vardı. İlk seçim çalışmasına gittiğim yerde “Ne yüzle geldiniz” şeklinde tepkilerle karılaşmaktan açıkçası korkuyordum. Zira gazetecilikten gelen tecrübelerimden biliyordum ki geçmişte bakanlar, vekiller, vekil adayları seçim bölgelerinde bu tür tepkilere muhatap olmuşlardı.

Ama tam aksine o dönemde insanlar AK Parti iktidarından memnundular, yapılanlara teşekkür ediyorlar ve yeni taleplerde bulunuyorlardı.

Oysa bugün Türkiye’nin hemen her yerinde AK Parti iktidarına karşı açıktan ya da dip dalga halinde tepkilerin yükseldiğini görmek mümkün. Bırakın sokaktaki insanın tepkisini, bizzat AK Parti’nin teşkilatlarında sessizce bir memnuniyetsizlik dalgası yükseliyor… Daha geçtiğimiz hafta AK Parti Grup Başkanvekili  Mahir Ünal, Maraş’ta Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin açılışını yaptı. Ancak açılışa az sayıda kişi katılınca Ünal, “Zaten kimse gelmemiş ki bir siz gelmişsiniz. Demek ki bu Elbistanlılar herhalde bu hastanenin açılışına pek mutlu olmadılar” diyerek tepki gösterdi.

Aslında AK Parti memleketteki ekonomik sefaleti, zamları, hukuksuzlukları görmemek için gözlerini kapatmaya devam ediyor ama, bu hikayenin sonuna yaklaşıldığını ve hiç de mutlu bitmeyeceğini AK Parti dahil artık herkes görüyor.

Peki AK Parti’de cumhurbaşkanından bakanlara ve vekillere kadar her kademede yaşanan bu telaşı nasıl izah etmek gerekiyor?

AK Parti neyi kaybetti ki her konuştuklarında ekonominin dengeleri bozuluyor, dolar tavan yapıyor ve ceplerimizdeki delik her geçen gün daha da büyüyor?

Eğer ‘cumhurbaşkanı televizyonda konuşacak’ haberi duyulur duyulmaz döviz şahlanıyor, Türk parası dip yapıyorsa burada bir ‘güven’ sorunu var demektir. İşte AK Parti’nin kaybettiği esas değer budur.


yukarı çık