Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.53
  • Euro 10.101
  • GR ALTIN 493.88
  • ÇEYREK 802.86

Erşat Salihi: Bütün haklarımızı alana dek mücadelemize devam edeceğiz

Erşat Salihi, Irak Türkmen Cephesi’nin 26’ncı kuruluş yıl dönümünde bildiri yayımladı. Salihi, yayımladığı bildiride Irak Türkmenlerinin bütün haklarını alana dek mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Erşat Salihi: Bütün haklarımızı alana dek mücadelemize devam edeceğiz
  • 25 Nisan 2021, Pazar 2:54

Irak Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Komisyonu başkanı Erşat Salihi, Irak Türkmenlerinin siyasi hareketi Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) kuruluşunun 26’ncı yıl dönümü için bildiri yayımladı.

Irak Türkmen Cephesi’nin eski başkanı Salihi, bugün sosyal medya üzerinden yayımladığı bildiride Irak Türkmenlerinin bütün haklarını alana dek mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Salihi, “Hedefimizin ortak hedefi, Türkmeneli bayrağını, Irak Türkmen Cephesi aracılığı ile en yükseğe çıkarmak olmalıdır” diye kaydetti.

Salihi’nin yayımladığı bildirinin tam metni şöyle:

“HEPİMİZİN ORTAK HEDEFİ, TÜRKMENELİ BAYRAĞINI, IRAK TÜRKMEN CEPHESİ ARACILIĞI İLE EN YÜKSEĞE ÇIKARMAK OLMALIDIR”

“Türkmeneli’nin bütün bölgelerinde ve yurt dışında yaşayan değerli milletimizi, ulu bir çınar olan Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) kuruluş yıl dönümünde kutlamaktayız. 1920’li yıllardan mücadelesini sürdüren Türkmeneli halkı, 24 Nisan 1995 tarihinde ITC ile birlikte siyasi harekette bir kurumsallaşmayı gerçekleştirmiştir.

Irak Türkmen Cephesi’nin kuruluşunun ilan edilmesi, Türkmenlerin ekonomik, kültürel ve siyasi arenada bir değişim gerçekleştirmesine vesile olmuştur. Milli ve kültürel hareketin öncüsü olan ITC, 2003 yılından sonra Irak’ta değişen sistemle birlikte demokratik bir sistemi desteklemiştir.

Bu ulu kuruluş, liderlerini, kadrosunu ve birçok üyesini Türkmeneli uğrunda kurban vermiştir. Türkmenler arasında mezhep ayrımcılığının kökten kurutulması için çabalayan ITC, hiçbir zaman mezhepsel ve bölgesel bir yaklaşımda bulunmamıştır. Her zaman milli kimliğin ve birleştiriciliğin öncüsü olarak yoluna devam edecektir.

Bu kutlu günde, Irak Türkmen Cephesi’nin şu anki lider kadrosunu, milli çizgiye bağlılığa devam etmesi gerektiğine çağırıyorum. Bu çizgiye bağlı olunduğu sürece, her zaman destekçileri olduğumuzun da altını çiziyorum. Hepimizin ortak hedefi, Türkmeneli bayrağını, Irak Türkmen Cephesi aracılığı ile en yükseğe çıkarmak olmalıdır.

Yüce milletimize de, büyün haklarımızı alana dek mücadelemize devam edeceğimizi bildirir, bu kutlu yolda şehit düşenlerin de izlerinden asla ayrılmayacağımızın vurgusunu yapıyoruz.”

QHA

Irak Türkmen Cephesi 26 yaşında Irak Türkmen Cephesi 26 yaşında


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık