Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6399
  • Euro 10.1418
  • GR ALTIN 489.00
  • ÇEYREK 802.38

Ermenistan ateşkesi ihlal etti: Yine saldırdılar!

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan gerilimde dün ABD arabuluculuğunda insani ateşkes kararı alındı. Bugün yerel saatle 08:00'de başlayan ateşkesi birkaç dakika içinde Ermenistan ihlal etti.

Ermenistan ateşkesi ihlal etti: Yine saldırdılar!
  • 26 Ekim 2020, Pazartesi 11:14

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Ermenistan ordusunun Terter'e ve bölgedeki köylere saldırdığını duyurdu.

İki hafta önce Rusya’nın arabuluculuğunda masaya oturan ve insani ateşkes için anlaşan Ermenistan kısa bir süre sonra başta Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti Gence olmak üzere birçok sivil yerleşim noktasına saldırmıştı.

Onlarca sivilin yaşamını yitirdiği saldırıların ardından dün gece ABD Dışişleri Bakanlığı bir yazılı açıklama ile tarafların insani ateşkes uygulama kararı aldığını duyurdu. Açıklamada, “Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 24 Ekim 2020'de Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen E. Biegun ile bir araya gelerek, ülkelerinin 10 Ekim'de Moskova'da kararlaştırılan insani ateşkesi uygulama ve buna uyma konusundaki kararlılığını yineledi” ifadesini kullandı.

İnsani ateşkesin 26 Ekim 2020'de yerel saatle 08:00'de yürürlüğe gireceği belirtilirken, “ABD, Ermenistan ve Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümüne yaklaştırmak için Dışişleri Bakanları ve Minsk Grubu Eş Başkanları arasında yoğun müzakereleri kolaylaştırdı” denildi.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık