Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.53
  • Euro 10.101
  • GR ALTIN 493.88
  • ÇEYREK 802.86

Erhan Usta'dan '128 milyar dolara ne oldu' sorusuna cevap

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, Karar TV'ye konuk oldu...

Erhan Usta'dan '128 milyar dolara ne oldu' sorusuna cevap
  • 30 Nisan 2021, Cuma 17:55

Karar Gündem'e İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta konuk oldu.

Erhan Usta'nın açıklamaları şöyle:

"Türkiye, bir işsiz ordusuyla karşı karşıya. 10 milyonun üzerinde bir işsiz ordusu var. G-20 üyesi olmaktan mutluyuz. G-20 ülkelerinde Türkiye'nin dışındakilerde ortalama yüzde 8,1 destek var. Bizde bu destek 1,9. Bunu eksik yapınca çok hissettik.

(Pandemi harcamaları) Bir defalık harcamalar olabilir. Zaten bütün dünya bunu yaptı ama yapısal dengeleri bozulmadı. Bu önemli. Bu yardımı yapamadığınız zaman, ekonomik tahribatınız daha fazla oluyor.

Bir defalık olacağı için harcamalarımızı genişletebilirdik. Hükümetin tercihi bu olmadı. Normalde olması gereken, pandemiden olumsuz etkilenen kişilere devletin doğrudan destek vermesi gerekirdi.

Devlet çok yıpratıldı. Kurumlar yıpratıldı. Ehli insanlar, şu anda kurumları yönetemiyor. Devlet işlerini bilmeyen insanlar, en tepelerde yer alıyor. Bunu hiçbir devlet kaldırmaz. Bugün hiçbir bürokrat risk almak istemiyor.

Bu zamana kadar esnaf, hiçbir dönemde zekata muhtaç değildi. Esnaf şu anda zekata muhtaç. Sadece Aile Bakanlığı'nın elindeki portföy de yetmez.

1 trilyon 950 milyar dediğimiz borcun sadece yüzde 22 sabit faizli. Kalanı ya altına, dolar kuruna ya da tüfeğe endeksli. Devletin altın cinsinden geliri yok, altın cinsinden maliyeti var. MB Bankası'nın bilançosunu hesap ettiğimizde, 55 milyar dolar açığımız var. MB'nin uluslararası likit ve döviz likidini hesapladığımız zaman, eksi 43 milyar. Hangisini kullanırsanız, kullanın Türkiye'nin böyle bir eksik rezervi var.

(128 milyar dolara ne oldu?) En az 20 yıllık emek heba edildi. 2016-2020 yılları arasında yabancılara 53 milyar dolar net gayrimenkul satışımız var. Bu rezervler böyle birikmişti. Burada birikmiş rezervler, heba edildi.

(Çek-senet meselesi) Bizim söylediğimizi yanlış anlamışlar. Bizim söylediğimiz şu: Çek ve senetler 29 Nisan dahil Mayıs ayı sonuna kadar yazılmasın. Fakat çek-senet tahsilatını durdurdular.

Bu iktidarın ekonomiyi düzeltme ihtimali yok. Bunun için moral motivasyon gerekir, bu gücünü yitirmiş durumda.

Şubat ayında bizim rezervimiz 53 buçuk milyar dolar pozitifti, Mart'ta seçim yenileneceğini bilmiyorlardı. İstanbul seçimleri de Haziran'a kadar sürdü. Haziran'da 24,6 milyar dolara düştü. 30 milyar dolar burada harcandı.

(Yeni MB Başkanı) Şahap Bey oturduğu koltuğun farkında değil. Şahap Bey, MB'yi eleştirdiğimizde hedef saptırıyor. Bizim söz söylediğimiz kişiler, üst düzeydeki karar alıcılar. Yoksa Merkez Bankası'nda çok kaliteli insanlar var."


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık