Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.8782
  • Euro 16.6781
  • GR ALTIN 931.09
  • ÇEYREK 1531.7

Erhan Özhan'dan iktidara 'Uygur Türkleri' tepkisi!

İYİ Parti Kocasinan Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Özhan Kocasinan Belediyesi Meclis toplantısında gündem dışı söz alarak Doğu Türkistan'lıların Çin zulmü üzerine konuşma yaptı.

Erhan Özhan'dan iktidara 'Uygur Türkleri' tepkisi!
  • 21 Mayıs 2021, Cuma 16:22

Erhan Özhan yapmış olduğu açıklamada "21 Mayıs 1864 yılında soykırıma ve sürgüne tabi tutulan Kafkasyalı kardeşlerimiz acısını, yürekten paylaşıyoruz. Geçmişteki acıları paylaştığımız gibi, günümüzdeki acılara da karşı durmasını bilmeliyiz kanaatindeyiz." İfadelerine yer verdi.

Özhan "MİLLET İTTİFAKI MECLİS ÜYELERİ ADINA;

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2014 yılından itibaren Uygur Türkleri ile diğer soydaşlarımıza yönelik sistematik ve kitlesel şekilde uyguladığı ağır zulüm insanlığa karşı suçtur ve ne yazık ki halen devam etmektedir.

Terörle ve radikalizmle mücadele kisvesi altında milyonlarca soydaşımız, zorla toplama kamplarında alıkonulmakta ve “yeniden eğitim” adı altında dini ve kültürel baskılara tabi tutulmaktadır.

Müslüman soydaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri engellenmekte, ibadethaneleri yıkılmaktadır. Bu şekilde; işkence, tecavüz, kısırlaştırma, İslamiyet’in zorla terk ettirilmesi gibi uygulamalarıyla alenen insanlığa karşı suç işleyen Çin yönetimi, toplama kamplarının ve kamplardaki uygulamaların uluslararası bağımsız bir heyet tarafından denetlenmesine izin vermemektedir.

ABD, İngiltere, Kanada başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Birleşmiş üyesi 39 ülke, Uygurlar ile birlikte diğer Türk ve Müslüman halkların gördükleri zulme karşı Çin’e tepki gösterip çeşitli yaptırımlar uygularken, Türkiye’nin de bu uluslararası girişimlere aktif destek vermesi ve hatta öncülük etmesi beklenmektedir. Soydaşlarımız, bu sorunun Birleşmiş Milletler'in gündemine taşınmasını beklemektedirler.

Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, Çin’in soydaşlarımıza karşı yaptığı mezalimin karşısında durmaya, bu vahşi politika son buluncaya kadar Uygur Türklerinin ve diğer soydaşlarımızın mücadelesine destek verip sesleri olmaya devam edeceğimizi beyan ederiz, dedi.


yukarı çık